Фондацията е събрала практики от американския опит в работата с лица с интелектуални затруднения, осъществявайки проект по програма „Социални иновации“ към Столична община. Материалите са адаптирани за нашите условия.
Сред темите са самостоятелно придвижване, боравене с пари, подобряване на хигиената, поведение на публични места, съобщи пред „Хоризонт“ Соня Джонева от фондация „Светът на Мария“. Тя уточни, че темите са съгласувани с хора, посещаващи дневния център към фондацията.
Работа в реални условия
Хората с интелектуални затруднения могат да се включат пълноценно в обществения живот, посочи Соня Джонева и даде примери от работното ежедневие на фондацията.
„Имаме 10 човека с интелектуално затруднение, които работят на истински, реални работни места – в ресторантьорския бранш, в офиси, като технически сътрудници, като хигиенисти. Те изпълняват задълженията си абсолютно отговорно, съвестно и пълноценно“, обясни тя.
„Повечето от нашите клиенти работят на половин работен ден, но заплатата, която получават, за тях е изключително важна, тъй като те в противен случай разчитат единствено на социалната си пенсия“, допълни Соня Джонева.
Трудовият наставник - ключова фигура
Ако хората бъдат подготвени и предварително обучени как да се справят с определена дейност, те могат да я извършват, подчерта Джонева.
„Много важна е подкрепата на трудовия наставник за тези хора. Точно затова ние имаме програма по трудова заетост, която осигурява подкрепа на работното място за хората с интелектуални затруднения.“
Соня Джонева изтъкна, че във фондацията имат изключително положителен опит с работодателите, с които взаимодействат. „Всички те се стремят да опознаят човека, служителя, който отива да работи при тях, като личност, да разберат какви са неговите особености и самите приемащи екипи да се съобразяват с това да работят с колега с интелектуално затруднение.“Въпросът е не колко са хората с интелектуални затруднения у нас, а дали те са обхванати от подкрепящата мрежа на държавните и общински услуги, както и от неправителствените организации, подчерта още Соня Джонева.
„А също така и семействата на тези хора, цялото ни общество – доколко успяваме всички ние да приемем тези хора и те да имат един пълноценен начин на живот. Това е по-големият въпрос.“
Има достатъчно мотивирани хора да работят като трудови наставници, изтъкна Соня Джонева, но според нея по-важно е „тази система на работа да бъде възприета на повече места и прилагана спрямо повече хора с интелектуални затруднения“.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..