"Например Китай - знаем, че е една държава, която много бързо се разви икономически, но благодарение на много замърсяващи технологии, изгаряне на въглища, строене на огромни инсталации за производство на енергия от въглища, те в един момент също са осъзнали, че това влияе много зле на околната среда, на здравето им. И също започват да предприемат мерки в тази посока - толкова драстични, че още със започването на предприемането на мерки преди около пет години успяват да намалят емисиите на фини прахови частици, тези с едни от най-малките размери - 2,5 до 50%. Тоест когато взимат мерки, те наистина са много драстични, това естествено предизвиква и конфликти в страната. Сега държавата тръгва да се връща малко назад, защото започват да се замислят какво ще правят със следващите 50 процента от замърсяването и как да предприемат мерки, така че да не са още по-драстични", коментира Меглена Антонова.
Балансът интереси на бизнеса - чистота на въздуха
Продължават да се инвестират средства в замърсяващи технологии в България, смята Меглена Антонова.
"За нас наистина е много важно всяка държава, включително и България, да създава такава среда, която е благоприятна за инвеститорите, т.е. те да не се чувстват застрашени, че когато се опитват да направят някоя инвестиция, след пет години ще се случи някаква промяна и те няма да могат да възвърнат инвестицията, която са направили тук. Това важи включително за по-големи инвеститори в сферата на възобновяемите източници, включително и за хората, които искат сами да започнат да произвеждат енергия от такива източници. Защото и за нас това е следващата стъпка - ние всички да станем участници, защото бъдещето, даже и вече реалността на много места е да няма големи инсталации за производство на енергия, някъде много далеч от нас на стотици километри", поясни Меглена Антонова.
Според "Грийнпийс" контролът при вноса на отпадъци у нас от Италия не е достатъчно завишен.
"Тези отпадъци се класифицират като неопасни, съответно свободен е вносът им и трансферът им от други държави в България. Това е нещо, което се опитваме да установим със заявления за достъп до информация от институциите. За момента е доста сложен процесът, някак си институциите не желаят да отворят изцяло информацията по тези теми, допълни Антонова в предаването "Хоризонт до обед".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

"Аз съм озадачен, че предлагат Българският спортен тотализатор да се даде на концесия, защото такава мярка не се предлага между първо и второ четене на бюджета . Прави се сериозно обществено обсъждане. Това ми напомня за тази комисия от 27 секунди, която бяха направили скоро, която е символ на методите на работа на това управление - да няма..
За бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас говорим в рубриката "ИМА ЛИ МЕГДАН" в "Графити по въздуха" с Кърт Шулц, който гостува в България, за да одитира дейността на Българската хранителна банка. Кърт Шулц е консултант по инфраструктура, складове и логистика в Глобалната мрежа на хранителните банки, която подпомага с консултации..
Все повече туроператори и туристически платформи залагат на изкуствен интелект - системи, които анализират нашите предпочитания, предлагат персонализирани маршрути и дори предвиждат кога ще потърсим следващата си почивка. Изкуственият интелект вече може да избере най-изгодния полет, да предложи хотел според личните ни предпочитания, да подреди..
Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..
Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..
Българската патриаршия при Българската православна църква и тази година провежда своята благотворителна инициатива за подкрепа на деца в нужда. В рамките на кампанията „Деца рисуват за деца“ се събират средства чрез закупуване на детски рисунки, като всички постъпления ще бъдат дарени на Клиниката по уши, нос и гърло при УМБАЛ „Царица Йоанна –..
Украйна се намира в един от най-трудните моменти в своята история, констатира в петък вечерта президентът Володимир Зеленски . Изтъркана фраза, но удачна за момента – страната наистина е поставена под безпрецедентен двоен натиск – от тази седмица вече на само от Русия, която настъпва и руши все по-неудържимо, но и от Съединените щати, които..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави..