На 19 октомври се навършват 100 години от рождението на забележителния български кларинетист Сава Димитров - основоположник на българската кларинетна школа. Като педагог той е подготвил най-известните наши кларинетисти, а е и един от първите изпълнители на духови инструменти със самостоятелни концертни изяви у нас.
Сава Димитров е роден в Попово. Участията му като музикант още в младежките години са впечатляващи и през 1940 г. музикалното дружество „Арфа“ в родния му град организира концерт, със събраните средства от който да се закупи инструмент за талантливия младеж. Сава Димитров учи кларинет в Музикалната академия при Стоян Стоянов, а още в първи курс свири в оркестъра на Художествения оперетен театър, даже, по негово признание, е и хормайстор. Студент вече втора година, той е приет в Царския симфоничен оркестър. През 1947 г. специализира в Прага при Ржиха, а през 1950 г. - в Бърно при Кохоут (камерна музика) и Хорак (кларинет). Там се запознава със системата "Бьом", която впоследствие внедрява в България.
В края на 40-те години Сава Димитров е кларинетист в оркестъра на Софийската опера и започва преподавателската си дейност, а през 1955 г. вече е редовен професор в Музикалната академия. Негови ученици са Петко Радев, Атанас Колев, Фьодор Ананиевски, Димитър Димитров, Росен Овчаров, Александър Върбанов и още много други. Повечето от възпитаниците му са носители на престижни награди от международни музикални конкурси. Самият Сава Димитров изнася самостоятелни концерти - първият от тях е през 1946 г. Гостувал е в цяла България и в чужбина: Белгия, Англия, Франция, Италия, Полша, Унгария, Индия, и навсякъде е впечатляващ с виртоузната си техника, музикалност и ярка емоционалност. Тези му качества особено се забелязват в изявите му като камерен изпълнител. И тук не става дума само за блестящата му дейност с голямата наша пианистката Люба Енчева - едно великолепно дуо, продължило дейността си близо четвърт век, но и за изявите му в духовите квинтети, някои създадени от самия него.
В Златния фонд на БНР се съхранява изказване на Сава Димитров от 1974 г., в което той говори именно за духовите квинтети, в които е свирил, и за тяхната дейност. Чуйте в звуковия файл.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..