„С либретиста и композитора разговорите за създаването на този спектакъл продължиха 4 години и дойде моментът този творчески проект да се реализира. На 1 септември от 19 часа на голямата сцена гражданите на Велико Търново и гостите на града могат да гледат премиерата на музикалната комедия „Бай Ганьо Европейски“, анонсира най-новата премиера на великотърновския театър за новия творчески сезон директорът Васил Вълчев.
Бай Ганьо винаги е бил актуална фигура и колкото и да бягаме от него, си оставаме негови родственици, а Алеко Константиновото произведение си е актуално, защото не спира да поставя въпросите къде сме в Европа и света, как се погаждаме, в какво се препъваме, коментира авторът на либретото Юрий Дачев:
„Творбата на Алеко Константинов е изгладена върху разкази на студенти, които учат в Европа и са там преди Бай Ганьо. Беше ми интересен този неразработен диалог. Нашият спектакъл ползва мотиви, не търсете пряка драматизация, на творбата и се опитва да анализира колко неразделни са Ганьо и неговите наследници, колко той не е грозен и дървар и колко е важен този наш, недовършен диалог с Европа“.
В музикалната концепция на спектакъла, написан за 6 месеца специално за великотърновския театър, композиторът Марек Дяков е вложил няколко важни момента, които по думите му, не са повод за съпоставка между българската традиционна музикална култура и западноевропейската класическа музикална традиция, а са поле, в което те живеят съвместно:
„Едно поле, в което те се самодопълват и звучат хомогенно. Това е музикална естетика, която е подбудена не само от характера на персонажите, но и мое авторско търсене“.
Музиката е съчетание между симфоничен оркестър и гъдулка, кавал и гайда, разказа диригентът на „Бай Ганьо Европейски“ маестро Георги Патриков:
„Това е напълно ново произведение. Все едно вървиш със затворени очи в тъмна пещера и се ориентираш по усет. Сюжетът е много интригуващ, Бай Ганьо попада в шеметни ситуации, но чрез шегата си казваме истината, така че не е само хумористичен спектакъл“.
Ролята на Бай Ганьо в спектакъла е поверена на световния оперен певец Пламен Кумпиков:
„Ще видите много различен Бай Ганьо, интерпретиран по моя начин – весел, забавен, носталгичен, тъжен“.
Своя дебют прави младата актриса Симона Джурова:
„Доста голяма хапка е за мен. Случва ми се за първи път и това е дебютният ми проект. Много е вълнуващо. За първи път ще пея с оркестър на сцена и всички много ми помагат“.
Репортаж от Велико Търново на Здравка Маслянкова чуйте в звуковия файл.
С изключителна тържественост завърши юбилейният 25-и международен майсторски клас на оперната дива Райна Кабаиванска, организиран от Нов български университет. На сцената на Софийската опера Райна Кабаиванска получи наградата на Българския дарителски форум “Личност със значим принос за развитие на дарителството в България“ и най-високото отличие..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отдаваме почит на един композитор и педагог с разностранни интереси в музиката - проф. Бенцион Елиезер. На 8 септември се навършиха 105 години от рождението му. Мнозина са изпълнявали неговите произведения - класически, естрадни, джазови. Поколения студенти са учили хармония..
С бурни аплодисменти лондончани показаха високата си оценка за дебюта на българската диригентка Деляна Лазарова на най-големия и престижен европейски музикален фестивал - Би Би Си Промс. Концертът в Роял Албърт Хол на 10 септември беше част от ежегодните участия на Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си. С него, по особено тържествен и специален..
Произведения от стъкло, създаващи усещане за движение, за разширяване, за трансформация, за клетъчно деление и образуване на звезди - това съдържа новата изложба на Никола Грозданов, озаглавена "Наяве". Тя може да бъде разгледана в галерия "Пунта" в София. Грозданов проявява интерес към стъклото още от 15-годишен. " Има нещо като..
Това е може би най-личната ми книга! Това каза пред БНР журналистът и продуцент Георги Тошев за "Тишина от думи", посветена на Катя Паскалева, която на 18 септември щеше да навърши 80 години . "Позволих си за първи път, наред с документалните факти и биографични такива, в които се проследява житейският и творчески път на голямата актриса, да..
Есенното издание на XVI международен музикален фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" ще започне с интригуващо събитие на 17 септември в Епископската базилика на Филипопол. Концертът WONDROUS MACHINE ще събере на една сцена оперната прима с международна кариера Светлина Стоянова, духовия квинтет "Пилекадоне" и джаз триото Константин Костов,..
В 15-ото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20-21 ч.: Музикални желания на слушатели 21-22 ч.: Един час, посветен на изкуството на маестра Росица Баталова, по повод 95-годишнината от рождението й Музикална загадка с награди Приятно слушане!..
Изпълнението на съдебните актове не означава, че те не могат да бъдат обсъждани и критикувани . Това е начин за развитие на съдебната практика,..
Широката общественост по никакъв начин не се вълнува от това, което се случва в държавата , а живеем във време, в което очевидно се преподрежда..
От 29 септември до 15 октомври в общинските болници и поликлиники в София ще се проведе вторият етап на общинската скринингова програма за профилактика..