Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици събират средства за спасяването на стара църква в Гърмен

Снимка: Кети Тренчева

За 1 ноември - Денят на народните будители, училището в Гърмен се подготвя от месеци. Не само защото отбелязва своята 90-годишнина и празникa на духовността, а защото в основата на всички инициативи е една благотворителна кауза - спасяването и възстановяването на старата църква, която се руши на един хълм над селото, насред нищото. Каузата започна преди година.

Само 120-годишният храм „Свети Георги“ е останал от някогашното селце, след като жителите му са се пренесли в по-ниската част, а първата сграда, която построили в новото село била тази на сегашното училище. До преди години хората са посещавали старата черква, имало и богослужение. След това божият дом съвсем опустял, а свещеникът бил интерниран. Болката от гледката на рушащата се черква не давала мира на хората от Гърмен. И те решават, че са длъжни да опазят храма, граден от предците им в бедно и размирно време. Създават инициативен комитет, започнали събирането на средства, геоложки проучвания, проект за укрепване и реставрация на черквата, която е паметник на културата. Почти рухналият покрив е разчистен, укрепен е изключително запазения олтар.

В каузата решават да се включат и децата от училището в Гърмен и то в навечерието на неговата 90-годишнина с голям благотворителен базар, в който участват всички. В празничния концерт ще се изявят още певческите и танцови таланти на учениците.

В подготовката на благотворителните инициативи помагат и учителите, но двигател са децата, признава директорът на школото Стоян Стругов.

Никаква случайност няма в това, че благотворителната кауза е в Деня на народните будители, който пък е началото на живота на днешното училище в Гърмен.

Въпреки препятствията в далечното, а и в близкото минало, добродетелите и вярата са вградени в кръвоносната система на хората от Гърмен. Доказват го и чрез храмовете си - в селата джамиите, а в общинския център няколкото църкви, споделя директорът на училището, който е категоричен, че напрежението между ромите и другите жители на общината преди няколко години е бил поредният урок и изпитание за това.

На Първи ноември всички ще се съберат в читалището, за да видят какво са направили учениците и техните учители. Всички ще бъдат благотворители за спасяването на старата църква, а камбаните на трите храма ще бият празнично.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30