Инсулът е мозъчен пристъп, който засяга годишно 17 милиона души по света. Това е втората най-честа причина за смърт и водеща причина за инвалидизиране при възрастните, сочат данните на Алианса по инсулт за Европа.
В 37 лечебни заведения в България отскоро се прилага модерно лечение, което в рамките на златните 4 часа спасява пациентите с инсулт, посочиха водещи специалисти на дискусия по темата.
Златните четири часа
В четири центъра - в болниците "Света Анна" и "Пирогов" в София, както и в болниците "Свети Георги" в Пловдив и "Света Марина" във Варна, се прилага скъпоструващо модерно лечение на инсулта, като в рамките на 60 минути от постъпване на пациента с инсулт в болницата се поставя инжекция за разреждане на кръвта и той бива спасен.
"В България лечението на инсулта се прилага сравнително от скоро и все още не се прилага във всички болници. Може би от пет години се прилага по-масово лечението на инсулта с тези медикаменти, за които става дума. Преди това на практика лечение няма. През последните две години държавата също много помогна, защото създаде четири центъра за лечение на инсулти", подчерта проф. Иван Миланов, директор на болница "Свети Наум".
Необходими са още четири центъра за лечение на инсулт, казва професор Миланов.
"Смята се, че за България болниците трябва да бъдат около 41, които да бъдат така ключово разположени, че да може да има достъп до всички региони. Все още има един два региона в България, където всъщност няма нито една болница, където пациентът да може да се лекува", допълни картината лекарят.
Хипертония на 40
Сериозен проблем у нас е неглижирането на артериалната хипертония и високото кръвно налягане.
"Това, което е притеснително като тенденция, е подраняването по някакъв начин първо на наличие на заболяването и второ - неглижирането. Най-сложен за контрол не е хипертоника, който е на възраст 70 години, той обичайно приема своите медикаменти, най-сложен е този, който е на 40 години. Там да обясниш, че това е заболяване, което трябва да бъде контролирано продължителен период от време единственото, на което се разчита, е не толкова, че той ще си измери кръвното, а това, че ще има някаква симптоматика, която може да е главоболие, но понякога може да бъде и първо, вече сериозно заболяване", коментира проф. Арман Постаджиян, началник на Отделението по кардиология на "Св Анна".
Слаб интерес към профилактиката
В България има доста добри правила за профилактика, смятат лекарите.
"Проблемът е всъщност стигането на пациента до подобен профилактичен преглед. Докато това не стане по някакъв начин, че отговорността ти трябва да имаш, собствена, към собственото си здраве и да присъстваш, няма организация, която да може да я осигури вместо теб", изтъква проф. Арман Постаджиян.
Съветът на специалистите: "Човек трябва както работи, така и да почива, т.е. той трябва да има едно хоби. Няма значение какво му е хобито, т.е. той трябва да се разтоварва от всички неприятности, които на всеки от нас се случват през деня", препоръчва проф. Иван Миланов.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл."За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..
"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..
"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт, някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...
Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби. Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..
Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..
" Спирането в аварийната лента предвижда три вида санкции - предвижда много висока имуществена глоба от 1000 лева , отнемане на книжката за три месеца, отнемане на контролни точки". Това каза пред БНР Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи: "Това превъзбудено обяснение, че започват да получават глоби, не е така, защото..
"Разговорът за инфлацията не трябва да остане на нивото на "Възраждане" и разговорът за приемането ни в еврозоната не трябва да се изчерпва с това, че ние сме получили дата, на която да се присъединим към еврозоната , тоест въпросите за икономическата ни политика, за това как ще се ползва държавния бюджет за правене на политики, за инвестиции и..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..