Частните колекции провокират умилително отношение
Частните колекции създават определено отношение към миналото, което не е това, което реално се е случило, подчерта Папучиев. Той е на мнение, че подобни експозиции са вид банализиращ ключ, който разказва миналото като безобидно и спокойно време.
„Извеждат една битова, носталгична, лека страна на битието, която вкарва съвременния посетител в едно мило, носталгично отношение…“
Николай Папучиев открои липсата на Музей на социализма у нас, за разлика от повечето бивши страни от социалистическия лагер.
„В това голямо отсъствие, в което липсва някакъв поне, консенсусен исторически разказ, се опитват да оперират частни лица, които създават свои колекции с вещи от социализма, афишират се сами като музейни експозиции. В един момент обаче бавно и постепенно ентусиазмът отминава и се оказва, че тези частни колекции нямат особено публично присъствие.“
Трябва да започне много целенасочена работа върху близкото минало, която да разкрие всички негови аспекти, смята ученият. „Животът в неговото ежедневие, употребите на властта, натискът, който е съществувал, страхът у хората, радостите им, публичните и частните пространства. Изобщо времето на социализма е една модерност, която трябва да бъде изследвана многоаспектно.“
Прочитът на миналото - повече фактология, по-малко носталгия
Този диалог в науката трябва да бъде изваден от политическото злободневие, изтъкна още Папучиев.
„Четенето“ на миналото не бива да се прави в контекста на това кой от днешните учени е ляв, либерал, десен, а по-скоро трябва да се направи един сравнително обективен, доколкото е възможно, прочит.“
Повече фактология, отколкото носталгично обръщане назад – това според Николай Папучиев ще направи анализа многопластов и по-обективен. Той обърна внимание и върху друга тенденция – ресторанти и барове да обзавеждат интериора си с битови вещи от миналото.
Според изследователя интересното е, че освен носталгия, подобни места се посещават и от млади хора, които нямат спомен за това минало, а "тази атмосфера носи памет за едно забавено време“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..