Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Караниколов: България може да отговори на всякакви забавяния в икономиката

Имаме балансиран, но работещ бюджет, подчерта икономическият министър

Емил Караниколов
Снимка: БГНЕС

Бюджет 2020 е по-добър от този за 2019 година, заяви пред БНР министърът на икономиката Емил Караниколов.

„Чисто икономическите показатели за тази година ни дават спокойствие, че бюджетът ще е изпълним и за следващата година. Една реформа не може да се случи с едни пари и с един бюджет. Когато говорим за реформи, трябва ясно да си отговорим на един въпрос – е ли само държавата и държавните институции тези, които трябва да искат реформи. Когато започнем определени реформи в сектори, много често част от обществото не е съгласно с тези реформи“, каза той в предаването „Неделя 150“ на програма Хоризонт.

„Считам, че в бюджета има реформи, има завишение и в приходната, и в разходната част, а и съм сигурен, че ние сме готови да посрещнем това забавяне в икономиката, което се наблюдава в последните няколко месеца“, продължи министърът.

Криза няма

Към момента не можем да говорим за криза, категоричен е Емил Караниколов. По думите му България може да отговори на всякакви забавяния в икономиката. Наистина имаме балансиран, но работещ бюджет, добави категорично той.

Кризата няма да тръгне от България, подчерта още икономическият министър. По думите му в момента несигурността и забавянето идва в голяма степен от геополитическите отношения между глобалните сили, както и от Брекзит.

„Икономическите показатели на България се завишиха в последните няколко месеца, българската икономика работи стабилно, но ние сме част от нещо голямо. … При криза основното нещо, което първо ще забележим, което в момента в България не се случва, е да започнат съкращения, т.е. хората да излязат от работа и да се възползват от социалните процедури. Тук имаме буфер. Другото, което държавата трябва да осигури, за да налее свежи пари в икономиката, е примерно пари за инфраструктурни проекти“, коментира Емил Караниколов.

Според него с тези механизми държавата и бизнесът добре са си научили урока от кризата през 2008-2013 г.  

Износът - с рекордни параметри

Емил Караниколов отбеляза, че моторът на българската икономика е вътрешното потребление. В страната има сектори, които тръгват напред – например IT-секторът, автомобилният сектор, металургията, отчете той и подчерта:

„Износът на България има рекордни параметри. Българските стоки и услуги, освен с качество, печелят вече и с конкурентни цени“.

Министърът каза също, че държавните дружества към икономическото министерство се държат изключително добре.

„Нашите дружества са на печалба. Работихме само на ишлеме. В момента се забелязва, че България все повече започва да развива повече продукти, да прави повече неща и затова имаме толкова добър износ“.

Доходите се увеличават

Доходите се увеличават, заяви Емил Караниколов. 

А за приватизацията в страната той изказа мнение, че всички грешки, които сме можели да допуснем, сме ги допуснали.

Инвестициите

Трябва да оставим „Фолксваген“ да реши къде ще инвестира в завод, смята министърът. Според него решението им не трябва да е политическо, а чисто на икономическа основа.

По думите му се водят много разговори за инвестиции. Според него България има този потенциал:

„Разговорите ни с „Фолксваген“ отвориха очите на всички други, че България е на картата“.

По думите му в момента се подготвя законодателство за индустриалните зони. Според него за инвеститорите ще стане още по-атрактивно участието в индустриални зони. Той подчерта обаче, че тези зони не са само за чужди инвеститори и се обърна към българския бизнес да се запознае със Закона за насърчаване на инвестициите.

В понеделник ще пуснем Закона за горивата към Министерския съвет, отбеляза Караниколов. По думите му тепърва предстоят обществени обсъждания и призова страните да мислят стратегически за бъдещето, а не за конкретни казуси.

Образование – бизнес

По отношение на връзката образование – бизнес, според Караниколов бизнесът, работещ в България, не чака държавата. Той инвестира в образователни центрове, дуално обучение:

„Много важно е, че осигуряваме повече пари за образование. Повечето пари в един сектор, разбира, се не решава проблемът. Но нека погледнем основата – възнагражденията на учителите. Няма как ако нямаме конкуренция там, при хората, които ще учат нашите деца – ако те нямат желание и не са мотивирани да работят, това е първата и основна стъпка. Учителите трябва да са спокойни и да могат да живеят нормален живот“.

Работим по изпълнение на управленската програма, каза в заключение министър Караниколов, който е от квотата на партия „Атака“.

„Няма напрежение. В кабинета с всички колеги се работи изключително добре“, посочи той.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Радев

Димитър Радев: България е в много солидна изходна позиция за присъединяване към еврозоната

Управителят на БНБ Димитър Радев заяви, че България е в много солидна изходна позиция за присъединяване към еврозоната, а на фона на глобалната несигурност интеграцията в силни съюзи придобива още по-голямо значение. Заедно с финансовия министър Теменужка Петкова Радев участва в среща на бизнеса, организирана от Американската и Британската..

публикувано на 15.04.25 в 12:10

България подписа договор за търсене на нефт и газ в блок "Хан Тервел" в Черно море

Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море.  Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...

публикувано на 15.04.25 в 11:54

Полицейска блокада в "Захарна фабрика" заради събарянето на незаконни постройки

Пожелали анонимност източници съобщиха пред БНР, че е възобновено събарянето на незаконните постройки в квартал "Захарна фабрика", след като временно беше прекратено заради повредена техника. По информация на БНР на хората на място е забранено да снимат.  Полицейската блокада не позволява на никой да влиза или да излиза от гетото,..

публикувано на 15.04.25 в 11:36
Майкъл О'Лиъри

Ирландска авиокомпания може да забави доставките на самолети "Боинг", ако станат по-скъпи

Шефът на "Райънеър" (Ryanair) Майкъл О’Лиъри предупреди, че ирландската авиокомпания може да забави доставките на самолетите "Боинг" (Boeing), ако станат по-скъпи, поставяйки началото на битка между производители и авиокомпании за това кой ще поеме разходите от търговската война на Доналд Тръмп, пише "Файненшъл таймс". "Ако митата бъдат..

публикувано на 15.04.25 в 10:59

Най-младото ловешко читалище празнува Деня на изкуството

Днес отбелязваме Световния ден на културата и изкуството.  Най-младото ловешко читалище - "Изкуство 2022" чества своя празник с рок концерт на младежки банди  от ловешки гимназии.  Читалището дава начало и на новия сезон на детската си театрална школа. Тя ще се води от професионални актьори и режисьори от драматичния театър в града...

публикувано на 15.04.25 в 10:25
Стив Уиткоф

Уиткоф: Путин е готов за трайно мирно споразумение с Украйна

Специалният пратеник на американския президент Доналд Тръмп заяви, че руският лидер Владимир Путин е отворен за "трайно" споразумение с Украйна след разговорите, целящи да сложат край на продължаващата повече от три години война, предаде БГНЕС. Тръмп оказва натиск върху Москва и Киев да се споразумеят за прекратяване на огъня, но не успява да..

публикувано на 15.04.25 в 10:23
Доц. Михаил Груев

Агенция "Архиви" с изложба за 100-годишнината от атентата в църквата "Св. Неделя"

Държавна агенция "Архиви" организира изложба, посветена на 100-годишнината от атентата в църквата "Св. Неделя" в София . Пред БНР председателят на агенцията доц. Михаил Груев разказа: " Представяме предисторията, историята и последиците от този зловещ терористичен акт , като се започне от създаването на Третия интернационал през 1919 г.,..

публикувано на 15.04.25 в 10:21