Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тео Ушев очаква вълнуваща среща с българската публика

Снимка: БГНЕС

В неделя от 19 часа в зала 1 на НДК Киномания представя вечер, посветена на Теодор Ушев под наслов „Нарисувай ми тъга“. Тя ще протече в две части. Първата ще е премиерата и единствена прожекция за България на най-новия филм на Тео Ушев „Физика на тъгата“ по едноименния роман на Георги Господинов. Филмът вече получи много награди и гледа към „Оскар“, защото той е едно от двете предложения на Канада в категорията за късометражен филм.

Във втората част на „Нарисувай ми тъга“ ще има анимационен концерт по „Четирите годишни времена“ на Вивалди. Анимационните адаптации са продуцирани от Университета по изкуства в Токио, а техни автори са световноизвестни аниматори, сред които и Тео Ушев. Продуцентите от Токио ще осигурят специален софтуер за концерта, който ще синхронизира ритъма на картината и живата музика.

В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ Тео Ушев сподели, че прожекцията на филма „Физика на тъгата“ пред българската публика ще е най-вълнуващата:

„Досега имах много възторжени отзиви навсякъде, където показах филма. Мислих, че филмът е много интимен, личен, но се оказа, че докосва много хора. Дори за хора, които темата за имиграцията, за дома или за липсата на такъв, за носталгията не ги вълнува, се оказа, че това е тема, която засяга всички хора по света. Затова срещата ми с българската публика е още по-важна, защото тя е най-критичната публика. При нея всеки фалш води до съответната реакция“.

Ушев сподели, че е искал да направи капсула на времето: „Исках това да бъде филм, който да покаже всичко, което съм научил и каквото мога досега – един вид равносметка“.

По думите му това е най-амбициозният му проект досега, върху който е работил 8 години.

Светът стана едно тъжно място, но ние просто трябва да се научим да използваме това като мотивираща сила, смята Тео Ушев.

Той сподели още, че не очаква да получи „Оскар“ за филма си, защото според него е прекалено тъжен и дълъг за вкуса на Академията.

Какво още разказа Тео Ушев, чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10