"Има малко разлика в ситуацията в Ирак между 2005 година и сега - 2019 година, края на тази година. Тогава наистина Ирак беше в мрак. Ирак беше изпаднал в тази гражданска война, която я описва писателят, сюрреализъм, фантазия, реални случки", каза журналистът Мохамед Халаф в предаването "Хоризонт до обед".
По думите му посланието на романа е в това, че никой не е невинен. "Всички бяхме виновни за това, което се случва в Ирак", коментира Халаф, който анализира господството на Иран върху икономическите, политическите и военните процеси в днешен Ирак.
"Това се случи благодарение на президента Обама, който 2011 година напусна Ирак и остави Ирак без контрол. И тогава Иран зае мястото на Съединените щати", допълни журналистът.
"Този роман говори не само за Ирак. Той говори за Сирия... Франкенщайн е навсякъде - в Ирак, в Сирия, в Афганистан, в Судан, в Алжир, в Либия. това е, защото в момента всички тези държави изживяват граждански войни, породени от различни вътрешни играчи, регионални играчи, световни играчи. Хората стават жертва на тези прокси организации, създадени от тези регионални и световни сили", заяви Халаф.
Според Мохамед Халаф протестите в Иран са били неизбежни. "Аятоласите най-много се страхуват от това, което се случва в Ливан и в Ирак, за да не преминава и да отиде при тях. Тази младеж - това са младежи, родени след Ислямската революция. Тази младеж, възпитавана в духа на исляма и ислямския шериат, в момента се бунтува срещу ислямския шериат и аятоласите... Това е натрупвано от 40 години в Иран. В Ирак също - това е поколение след американската военна интервенция 2003 година. 16-17-18 годишни хора на глобализацията, които виждат как тази политическа корумпирана власт ги управлява..."
В момента в Иран виждаме ново издание на Арабската пролет, но против политическия ислям и ислямските партии. "Не знам накъде отиваме, защото тази непримирима младеж не иска никакво предложение от никой", допълни Мохамед Халаф, според когото основният лайтмотив на недоволните е "досегашните политически партии - вън".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..
Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение. За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците. " Нашата професия на..
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите по обслужването на техните кредити и..
От днес до 30 януари в Благоевградска област е обявена грипна епидемия и са въведени всички необходим мерки за ограничаване на разпространението на..