Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близкият Изток в литературата и наяве

Романът "Франкенщайн от Багдад" - поствоенен Ирак от 2005-2006 г.

Държави в руини - възможните паралели в анализа на Мохамед Халаф

Мохамед Халаф
Снимка: Ани Петрова
Романът "Франкенщайн от Багдад" е преведен на 27 езика, включително на български. Авторът Ахмед Садауи е иракски писател, поет, режисьор и сценарист на документални филми. Той е първият иракчанин, спечелил международната награда за арабска художествена литература през 2014 година с тази книга. Той печели и голямата награда на Франция в категорията фентъзи и е в краткия списък на литературните награди "Ман Букър" за 2018 година. 

Багдадският Франкенщайн е събирателен образ на непознат за нас автентичен свят от образи, пейзажи и ситуации, погребан под останките на унищожителната война в Ирак. В книгата писателят описва ситуацията в Ирак през 2005-2006 година и на фона на военните действия създава гротескна сага за безсмислието на войната и ценността и крехкостта на човешкия живот.

"Има малко разлика в ситуацията в Ирак между 2005 година и сега - 2019 година, края на тази година. Тогава наистина Ирак беше в мрак. Ирак беше изпаднал в тази гражданска война, която я описва писателят, сюрреализъм, фантазия, реални случки", каза журналистът Мохамед Халаф в предаването "Хоризонт до обед".

По думите му посланието на романа е в това, че никой не е невинен. "Всички бяхме виновни за това, което се случва в Ирак", коментира Халаф, който анализира господството на Иран върху икономическите, политическите и военните процеси в днешен Ирак.

"Това се случи благодарение на президента Обама, който 2011 година напусна Ирак и остави Ирак без контрол. И тогава Иран зае мястото на Съединените щати", допълни журналистът. 

"Този роман говори не само за Ирак. Той говори за Сирия... Франкенщайн е навсякъде - в Ирак, в Сирия, в Афганистан, в Судан, в Алжир, в Либия. това е, защото в момента всички тези държави изживяват граждански войни, породени от различни вътрешни играчи, регионални играчи, световни играчи. Хората стават жертва на тези прокси организации, създадени от тези регионални и световни сили", заяви Халаф.

Според Мохамед Халаф протестите в Иран са били неизбежни. "Аятоласите най-много се страхуват от това, което се случва в Ливан и в Ирак, за да не преминава и да отиде при тях. Тази младеж - това са младежи, родени след Ислямската революция. Тази младеж, възпитавана в духа на исляма и ислямския шериат, в момента се бунтува срещу ислямския шериат и аятоласите... Това е натрупвано от 40 години в Иран. В Ирак също - това е поколение след американската военна интервенция 2003 година. 16-17-18 годишни хора на глобализацията, които виждат как тази политическа корумпирана власт ги управлява..."

В момента в Иран виждаме ново издание на Арабската пролет, но против политическия ислям и ислямските партии. "Не знам накъде отиваме, защото тази непримирима младеж не иска никакво предложение от никой", допълни Мохамед Халаф, според когото основният лайтмотив на недоволните е "досегашните политически партии - вън".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05