Радостина Ангелова и Александър Станков - майка и син, са автори на романа "Утре". Майката - Радостина Ангелова, е автор на няколко самостоятелни книги и преподавател в СУ "Свети Климент Охридски". Премиерата на книгата ще бъде на 12 декември в НДК в рамките на Панаира на книгата.
"Въпреки книгите отзад обаче и въпреки преподавателската ми работа, детето според мен, като при всеки родител, остава малко "terra incognita" , защото пътуването един към друг между родителя и детето трябва да съвместен процес. Понякога той се къса именно заради липса на време на подходящото място, в което да общуваме", обясни Радостина Ангелова в предаването "Закуска на тревата".
Ангелова сподели, че романът им е дал възможност чрез героя на сина й, чрез останалите герои, които са на тийнеджърска възраст, двамата да обсъждат теми, за които не биха намерили време и настроение.
"Открих, че родителите знаят много повече за нас, отколкото си мислим и че няма човек на земята, който да ни познава повече от родителите ни. Открих, че майка ми знае всеки мой ход, дори преди аз да го измисля и че ако си мисля, че я изненадвам, то дълбоко се лъжа", допълни Александър Станков.
В авторовите бележки Радостина Ангелова призовава родителите и децата да се обърнат един към друг вечер, да намерят време да поговорят за деня си.
"Тогава, когато говорят, ще се появят и ситуациите, в които децата имат нужда от подкрепата на родителите или от обясненията на родителите. Родителите ще преживеят ситуации, в които децата ще им дават полезен ход. Трябва да ви кажа, че аз много се вслушвам в съветите на Александър. Винаги, когато имам сериозен проблем, се обръщам към него, защото това е едно друго око, око на човек от новото поколение. Те виждат нещата по малко по-различен начин, без обаче да изповядват някакви кой знае колко по-различни ценности от нашите", твърди Радостина Ангелова.
Често възрастните и родителите мислят, че децата правят грешни неща, защото не са така, както е било по тяхно време, отбеляза Александър Станков.
"Светът се развива, светът се променя, София се променя, градът ни се променя, училището се променя, хората се променят. Няма нищо лошо в това, че моят живот, моите приятели, начинът, по който общувам с приятелите ми е различен от начина, по който майка ми е общувала с приятелите си", сподели още Александър Станков.
Ежеминутни са ситуациите, в които си задаваме въпроса дали сме постъпили правилно, допълни 16- годишният автор на книгата "Утре". "Градивната критика и най-вече подкрепата от родителя за мен е най-важна."
Процесът на писане на общ роман е помогнал на Радостина Ангелова и Александър Станков да се опознаят по-добре. "Денят, в който завършихме романа, беше прекрасен ден за мен, но и малко тъжен ден, аз даже си поплаках, защото едно прекрасно пътуване завърши", разказа Радостина Ангелова.
"Моите връстници трябва да не гледат на родителите като на злодеи, които им казват как да си живеят живота, а като на хора, с които могат просто да поговорят - най-човешки, най-нормално, както биха поговорили с приятелите си", смята тийнейджърът.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..