Във Велико Търново се провежда национална среща на експертите по социални дейности и здравеопазване.
Ще бъдат ли гарантирани ефективни социални и здравни услуги в общините през следващата година след направените промени в законодателството в социалната сфера?
Влизащият в сила от 1 януари 2020 година нов закон за социалните услуги е предизвикателство за всички общини, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Росица Димитрова - директор на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Община Велико Търново. За 85% от услугите, които към момента се реализират в страната за различни целеви групи, доставчици са именно общините, посочи тя.
Реформата поставя общините пред много неясноти
Общините имат ангажимент и по сега действащия закон за социално подпомагане да извършват анализ на потребностите, да правят общинска стратегия за социални услуги, да приемат всяка година годишни планове за изпълнението на тази стратегия и да предлагат бюджет за следващата година, който е необходим за финансиране на услугите.
"Реформата, която се случва в социалната сфера с влизащия в сила от 1-ви януари закон за социалните услуги, изцяло вменява още повече отговорности и ангажименти на общините при много неясноти към настоящия момент, свързан с новия начин на финансиране на социалните услуги, което пък ще влезе от 2021 година", посочи Росица Димитрова и уточни, че по новия закон вече няма да имат профилите на социални услуги, както са разписани в момента.
Два вида услуги
Новият закон разделя услугите на две големи групи - едните ще бъдат общодостъпни, а другите - специализирани.
"За да бъдем по-разбираеми: право на подкрепа, на консултация, на насочване ще имат абсолютно всички граждани, без значение дали при тях е идентифициран риск или просто имат необходимост към консултиране и подкрепа. За това консултиране и подкрепа те ще се обръщат вече към общините, т.е. конкретно към общинските администрации. Това е допълнителен ангажимент на кметовете на общини, които трябва или да възложат тези нови функции на съществуващия щат от служители в администрацията, или в зависимост от това колко услуги имат в момента налични към съответната община плюс нови, които ще се създават, ще има възможност да се обособят отделни звена, с нови служители, които да поемат част от тези нови ангажименти", коментира Росица Димитрова.
Коопериране между общините
Законът дава възможност за междуобщинско коопериране, за споразумения между съседни общини. Така когато дадена община няма възможност и капацитет да осигури дадена 24-часова услуга, за да се покрият нуждите на хората, вместо нея ще ги осигурява община партньор.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..