„Хавана е създаденa през 1519 година от испанския завоевател Диего Веласкес де Kуеяр, заедно с неговата известна съпруга - Беатрис де Боадия - тя е и част от хералдиката на Хавана. Разбира се, стара Хавана е градът на изобилието в колониалното минало - търговски, политически и притегателен център на Новия свят - Ел Нуево Мундо, така както са го описвали и колонизаторите в своите спомени. Така е започнала своя живот град Хавана, днес - столица на кубинците, с над 2 милиона жители и 15 общини“, разказва пред БНР кубинската посланичка у нас.
„Нека да се запитаме с какво Хавана е различна и защо? Тя е различна, защото е един жив организъм. Ние строим, възстановяваме, реставрираме и в същото време животът в столицата никога не спира. Хората са в непрекъснато движение, те не изоставят своите сгради и жилища заради реставрирането на града, а продължават да живеят там. И ако вие стигнете до Хавана и специално до нейното сърце, ще ви направи впечатление, че реставрацията е част от живота на кубинците. Същевременно самите жители се включват в реставрирането на града, в тясно сътрудничество с т.нар. Офис на историка. Офисът на Историка предоставя многообразни програми и то от много години, благодарение на ЮНЕСКО, на участието на международни организации, частни фондации", пояснява Каридад Ямира Куето Милиан.
"Не забравяйте, че Хавана е обявена за културно наследство на човечеството. Хавана дори е обявена за град-чудо от швейцарската фондация „Седем чудеса“. Самият папа Франциск обяви Хавана за „столица на единството“ - на религии, на вярвания, на всички хора, които веднъж посетили я, остават очаровани от радостта, спокойствието и оптимизма на жителите на града“, допълва кубинският дипломат.
Каридад Ямира Куето Милиан е от година в България. По време на този престой е успяла да се включи в няколко културни и литературни проекта, да се срещне с личности от различни сфери по повод отбелязването на петвековния юбилей на Хавана.
„Ние винаги сме казвали че Куба и България са като розата и палмата. И докато съм на този пост, аз ще работя за по-доброто насърчаване на взаимоотношенията между двете държави - ще запазя тази силна връзка, която е съществувала и продължава да съществува между българската роза и кубинската палма.“
С какво Куба очарова и привлича българите?
„Тази година 8000 българи са посетили Хавана. За съжаление, поради наложеното на Куба ембарго по морски път достъпът на българи до Куба е затруднен. Посещенията в стара Хавана обаче продължават и тя не спира да привлича. Ако с няколко думи само да опиша Хавана - тя е преди всичко мир, достойнство и голяма доза оптимизъм. За съжаление по света все повече забелязваме военното напрежение, разделението и омразата. А в Куба посетителите, дали българи или от която и да е точка на света, откриват радост и сигурност. Кубинците гледат на бъдещето с оптимизъм, настроени са приятелски, тяхната усмивка скромно посреща и приема новодошлите“, казва още Н. Пр. Каридад Ямира Куето Милиан.
„Какво може да видите в Хавана? На първо място трябва да посетите прекрасната колониална катедрала, с ширналия се „Малекон“- крайбрежния булевард, своеобразна ивица приятелството и чувствеността. Препоръчвам и красивите градове като Тринидад, Сантиаго, Пинар дел Рио. Имаме прекрасни места - както в стара Хавана, така и в цяла Куба. Добре дошли в Хавана! Тя е не само столица, а нещо много повече - пазител на приятелството и на мира.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..