Защо човек, роден в подножието на планинския масив Килиманджаро, избира да живее и работи у нас и какво може да го привлече към историята ни?
Инж. Китубио Джоузеф Малиса живее във Велики Преслав. Дошъл от Танзания, за да учи у нас. Разбрал за страната ни от учебни борси в родината си. Искал да стане радио инженер.
„Намерих такава специалност и с пръсти го посочих, избрах го, без даже да гледам коя държава“, разказа в предаването „Изотопия“ Китубио Малиса или, както е известен сред съгражданите си - Кили Малиса.
Съдбата го довела тук, започнал в Русе във филиал на Института за чуждестранни студенти, където първо учил български. После се преместил във Варна да изучава мечтаната специалност. Сега работи като интернет доставчик.
Китубио Малиса е избрал българка за съпруга. Имат две деца.
„На мен ми харесва България. България е много спокойна държава, много хубава държава, много екологично чиста държава. Има много възможности, само че не се реализират“, подчертава Кили Малиса.
„България има потенциал, има история. Едно само й трябва на тази държава – всеки да се хване, всеки да е патриот – не по този начин, който в момента се разбира. Патриот – това означава да харесваш народа си, да работиш за народа си, за държавата си честно и почтено. Има пари, има пари за всеки, само че много българи или лидери са забравили, че в математиката има един знак: пропорционално. Трябва да се прилага този знак и всеки ще е щастлив, и ще има пари“, убеден е инж. Малиса.
„България има 1300 години история, а Танзания има само 55 години от независимостта си. Танзания е много много млада и неопитна държава, а всеки знае какво е натиск от по-големите държави“, казва още Кили.
Много му липсват приятелите и храната от Танзания. Тук яде всичко, но признава, че единственото, което още не е опитал, е супа от охлюви. Кили знае рецепти за банани с месо, поръсени с чубрица, но бърза да уточни, че това ястие не се прави със сладки банани.
„В Танзания има повече от седем вида банани. Има банани за брашно, банани за десерт, банани за барбекю, банани за готвене, които не са сладки“, разказва Кили Малиса, който умее да готви мусака.
Веднъж преселил се във Велики Преслав и заживял тук, Малиса се включва в местния клуб на Националното дружество "Традиция", надява войнишка униформа и започва да участва във възстановки, пресъздаващи събития от българската история като изпълнява ролята на някой от лошите герои.
„Когато съм в България, действам като българин. Когато мисля, мисля на български. Аз съм живял тук повече, отколкото в родната ми държава. Аз се чувствам близко до всеки, до този народ. Аз съм част от тях“, споделя инж. Китубио Джоузеф Малиса.
Цялото интервю от предаването "Изотопия" слушайте в звуковия файл.Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..
Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..
Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...
Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...
Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..
Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година получи Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското ОУ "Васил Левски". Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..