„Важно е да разгледаме аргументите на президента при отказа му да подпише първия указ за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор и аргументите, които ползва сега, за това време, което отделя за подписването на втория указ. През годините в рамките на един и същ конституционен текст са действали различни законови разпоредби, имаме различни практики, понякога противоречиви“. Това каза пред БНР доц. Атанас Славов, преподавател по Конституционно право в Софийския университет и експерт в Антикорупционния фонд.
Според него президентът като висш конституционен орган с пряка демократична легитимност „не може да бъде превръщан в прост регистратор на решения на Висшия съдебен съвет“:
„Още повече, когато същият този Съвет е отказал да разгледа аргументите на президента за неподписването на първия указ... Срок за указа има, той не е стриктно установен, но президентът най-вероятно ще го подпише. Оттам нататък е важно да следим неговите стъпки, за да се ориентираме в ситуацията“.
В предаването „Неделя 150“ доц. Славов обясни, че ако има решение на Конституционния съд, то няма да се приложи към висящата процедура за Иван Гешев. КС не разполага с време за реакция до януари следващата година, когато новият главен прокурор трябва да встъпи в длъжност.
Ако Съдът беше сезиран по-рано, можеше да се вземе решение, което да влезе в сила относно настоящата ситуация, допълни доц. Атанас Славов.
Той поясни, че по Конституция президентът не е длъжен да излага мотивите си за подписването на указа.
Цацаров и КПКОНПИ
„Няма пречка Сотир Цацаров да стане председател на Комисията по противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ). В конкретния случай виждаме г-н Цацаров като заслужил артист в оперетата „Ти си го избра“ – второ действие. Отново имаме сценарий, при който имаме сговаряне на всички политически сили“, коментира доц. Славов и допълни:
„Важното е, когато се кандидатира едно лице за такава висша публична длъжност, да видим какво е свършил, когато е заемал другата конституционна длъжност. Според социологическите проучвания, които съпътстваха целия мандат на г-н Цацаров, общественото доверие към него беше около и под 10%. Това е по-ниско от доверието към съда, от доверието към парламента, от доверието към министър-председателя“.
Доц. Атанас Славов посочи като минус факта, че нито едно дело за корупция по високите етажи на властта не е било завършено в рамките на мандата на Сотир Цацаров:
„Това е голямата тема за властта и функциите на главния прокурор. Тази свръховластеност прави невъзможно търсенето му на адекватна отговорност“.
Това, което притеснява доц. Славов, е тандемът Цацаров – Гешев начело на двата репресивни органа в държавата:
„Предвид политическата констелация и предвид публично известния процес по номиниране на двамата. Не се чувствам сигурен в упражняването на правомощията от двата репресивни органа“.
Според доц. Славов големият проблем е липсата на стандарт и прозрачност в дейността на прокуратурата и на Антикорупционната комисия.
Експертът не очаква да има реално състезание между Сотир Цацаров и другия кандидат за поста в КПКОНПИ Симеон Найденов, депутат от партия „Воля“:
„Това е направено формално, за да се легитимира цялата процедура и да не изпаднем в същите обяснения, както при избора на г-н Гешев за главен прокурор“.
В заключение доц. Атанас Славов посочи:
„Това, че няма искрен дебат в европейските институции за състоянието на демокрацията в България е крайно притеснително. И означава, че българското общество трябва да мобилизира собствените си сили, за да изведе страната на ново ниво на демокрация, на отчетност, на прозрачност“.
Интервюто с доц. Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.
Министерството на финансите пусна онлайн калкулатор за превалутиране. Той е достъпен на специалната интернет страница, посветена на въвеждането на еврото - evroto.bg. Превалутирането е по официалния курс - 1.95583 лева за 1 евро. Калкулаторът е на видимо място на заглавната страница и е максимално опростен за употреба, подчертават от..
Акции като тази във Варна (арест на кмета на Варна Благомир Коцев - б.р.) трябва да има и срещу кметове на ГЕРБ и ДПС, настоя лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов: "Иначе оставаме с впечатлението за поръчкови акции. Защото това, че в ПП-ДБ има корупция, не е новина. Но също така не е новина, че има корупция и то много по-голяма и много..
Политическите сили в парламента излязоха с декларации по повод решенията на Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент за приемане на страната ни в еврозоната от 1 януари. За ГЕРБ-СДС това е исторически момент, който завършва европейската интеграция на страната и слага началото на нов етап от нейното развитие, заяви Тома Биков...
Основните предизвикателства при въвеждането на еврото в Хърватия са били слабата икономика и бедността на населението . Това разказа в интервю за БНР евродепутатът Гордан Босанац от Зелените. Еврото не е променило правилата на играта , по-важният момент за Хърватска е бил влизането в ЕС, уточни той. Повишаването на цените след..
До края на седмицата толкамерите ще се настроят със системата на МВР. Движението на автомобили в аварийните ленти на магистралите, освен че ще се засича, ще се санкционира и автоматично. Това стана ясно в началото на правителственото заседание. Вътрешният министър Даниел Митов поиска по-строги санкции, които да извадят от пътя пияни и дрогирани..
Сега обществената подкрепа за еврото в Словакия е над 80% . Един от важните фактори беше, че успяхме да осъществим много реформи преди влизането в еврозоната . Това каза в интервю за БНР евродепутатът Лудовит Одор от "Обнови Европа", бивш премиер на страната и един от архитектите на приемането на еврото в Словакия. Подготовката за..
Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев окачестви акцията на Комисията за противодействие на корупцията във Варна на политическа репресия срещу партията: "И Пеевски се опитва да помогне на Борисов да спечели служебно Варна и София, след като не успя да ги спечели на избори. Тези показни акции са политическа репресия от най-груб..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..