„Важно е да разгледаме аргументите на президента при отказа му да подпише първия указ за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор и аргументите, които ползва сега, за това време, което отделя за подписването на втория указ. През годините в рамките на един и същ конституционен текст са действали различни законови разпоредби, имаме различни практики, понякога противоречиви“. Това каза пред БНР доц. Атанас Славов, преподавател по Конституционно право в Софийския университет и експерт в Антикорупционния фонд.
Според него президентът като висш конституционен орган с пряка демократична легитимност „не може да бъде превръщан в прост регистратор на решения на Висшия съдебен съвет“:
„Още повече, когато същият този Съвет е отказал да разгледа аргументите на президента за неподписването на първия указ... Срок за указа има, той не е стриктно установен, но президентът най-вероятно ще го подпише. Оттам нататък е важно да следим неговите стъпки, за да се ориентираме в ситуацията“.
В предаването „Неделя 150“ доц. Славов обясни, че ако има решение на Конституционния съд, то няма да се приложи към висящата процедура за Иван Гешев. КС не разполага с време за реакция до януари следващата година, когато новият главен прокурор трябва да встъпи в длъжност.
Ако Съдът беше сезиран по-рано, можеше да се вземе решение, което да влезе в сила относно настоящата ситуация, допълни доц. Атанас Славов.
Той поясни, че по Конституция президентът не е длъжен да излага мотивите си за подписването на указа.
Цацаров и КПКОНПИ
„Няма пречка Сотир Цацаров да стане председател на Комисията по противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ). В конкретния случай виждаме г-н Цацаров като заслужил артист в оперетата „Ти си го избра“ – второ действие. Отново имаме сценарий, при който имаме сговаряне на всички политически сили“, коментира доц. Славов и допълни:
„Важното е, когато се кандидатира едно лице за такава висша публична длъжност, да видим какво е свършил, когато е заемал другата конституционна длъжност. Според социологическите проучвания, които съпътстваха целия мандат на г-н Цацаров, общественото доверие към него беше около и под 10%. Това е по-ниско от доверието към съда, от доверието към парламента, от доверието към министър-председателя“.
Доц. Атанас Славов посочи като минус факта, че нито едно дело за корупция по високите етажи на властта не е било завършено в рамките на мандата на Сотир Цацаров:
„Това е голямата тема за властта и функциите на главния прокурор. Тази свръховластеност прави невъзможно търсенето му на адекватна отговорност“.
Това, което притеснява доц. Славов, е тандемът Цацаров – Гешев начело на двата репресивни органа в държавата:
„Предвид политическата констелация и предвид публично известния процес по номиниране на двамата. Не се чувствам сигурен в упражняването на правомощията от двата репресивни органа“.
Според доц. Славов големият проблем е липсата на стандарт и прозрачност в дейността на прокуратурата и на Антикорупционната комисия.
Експертът не очаква да има реално състезание между Сотир Цацаров и другия кандидат за поста в КПКОНПИ Симеон Найденов, депутат от партия „Воля“:
„Това е направено формално, за да се легитимира цялата процедура и да не изпаднем в същите обяснения, както при избора на г-н Гешев за главен прокурор“.
В заключение доц. Атанас Славов посочи:
„Това, че няма искрен дебат в европейските институции за състоянието на демокрацията в България е крайно притеснително. И означава, че българското общество трябва да мобилизира собствените си сили, за да изведе страната на ново ниво на демокрация, на отчетност, на прозрачност“.
Интервюто с доц. Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в еврозоната ". Това заяви пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. В предаването "Неделя 150" той коментира вчерашния протест в центъра на София срещу присъединяването на..
За днес в Атина е насрочено шествие за годишнината от руското нахлуване в Украйна, организирано от украинската общност в гръцката столица. В телефонен разговор с президента Володимир Зеленски гръцкият премиер Кириакос Мицотакис е потвърдил подкрепата на Атина за Киев. Президентът на Украйна Володимир Зеленски е изразил дълбока..
" Никъде по света няма такава "китайска стена" между изпълнителната власт и прокуратурата, България е уникална в това отношение . Тази уникалност е основният проблем за нефункционирането на системата е един от основните проблеми. ... Не е нужно основно пренаписване на Конституцията, а да се разграничи окончателно управлението на съда от..
Какво е общото между политическите ежби в парламента, високите цени, наркотиците и вейповете, пенсиите, новото име на столичното летище и един протест на "Възраждане", който отекна в Европа и дори председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен Урсула не се въздържа и коментира. Отговорът е прост – българските нрави в..
В село Петърница, община Долни Дъбник, избират кмет на втори тур. Изборният ден започна нормално, само един от членовете на секционна комисия не се е явил тази сутрин. На втори тур се явяват Пламен Петров, кандидат на коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България", за когото са гласували 197 избиратели, и Георги Владимиров, издигнат..
Четирима поддръжници на партия "Възраждане" остават в ареста след вчерашния протест в София срещу присъединяването на България към еврозоната, при който бяха ранени полицаи и беше запалена вратата на Дома на Европа, а сградата беше нацапана с червена боя. За действията на "Възраждане" след вчерашния им протест ще говори лидерът на партията..
Ефективни санкции за телекомите, които нарушават потребителските права, поискаха от граждански организации. Все още и трите оператора в България правят нарушения, посочиха от Комисията за защита на потребителите. Депутатите междувременно предупредиха, че ако няма диалог, ще помислят за по- строги мерки. Богомил Николов от Асоциация..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..