Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 5 декември в Бизнес парк – София

Благотворителен базар в помощ на деца със специални потребности

Набират се средства за физкултурния салон на ЦСОП "Едуард Сеген"

Снимка: БНР

На 5 декември от 8 до 18 часа в две от сградите на Бизнес парк – София ще се проведе благотворителен коледен базар в помощ на Център за специална образователна подкрепа „Едуард Сеген“ в София.

Учебното заведение е за деца със специални образователни потребности – различни увреждания на централната нервна система, множество увреждания, обхващащи двигателния апарат и други, водещи до умствени затруднения и обучителни трудности.

Родители участват в изработването на предметите, които ще бъдат продавани на базара. Българо-френска фирма, която подкрепя центъра, ще подготви сладкиши и сувенири, които ще се продават на този базар. Община „Надежда“ е партньор в организирането на коледната благотворителна инициатива.

Събраните средства ще бъдат използвани за закупуване на оборудване на физкултурния салон на училището за деца със СОП с уреди и пособия.

Снимка: БНР

В ЦСОП „Едуард Сеген“ децата се обучават в изнесени паралелки и в отделна сграда, където с тях работят само специални педагози. Има и допълнително обучение – ерго терапия, арт терапия, логопед, психолог. Учениците се водят към масово училище, но се обучават отделно.

„За да се осъществява качествен учебен процес с тези деца, са необходими различни помощни средства - уреди и пособия, които ние искаме да закупим с тези средства, които ще съберем от базара“, обясни в предаването „Рано в неделя“ директорът на центъра Поликсения Кисимова.

Да се промени средата

„Важно е да променим и средата в която са децата. Тепърва сме в условията на център. Досега бяхме помощни училища, които от две години се преобразуваха с влизане в сила на новия закон. Задачата е да приведем средата, която обитават децата с тези изисквания за физическа и архитектурна среда, така че да се адаптира спрямо децата, а не обратното“, коментира тя.

Децата имат нужда от много внимание, от специализирани занимания, от специален подход, подчерта Кисимова.

Сутрин учат по-малките ученици от 1 до 4 клас. Групите са малки, за да има възможност за индивидуална работа. За всяко дете се прави индивидуален учебен план и индивидуална програма, след като се оценят потребностите му и от какво има нужда.

Децата със СОП учат различно

„Не всяко дете може да се обучава от учебник, въпреки че разполагаме и с дидактични материали, каквито имат общообразователните училища. При нас са и много други различни материали, дидактични. Много нагледност трябва да се използва при тези деца, за да се стимулират всички техни сетива и информацията да влезе по възможно най-много канали, за да стигне до тях, да развиваме мислене, цялостната личност на тези деца“, разказа още Поликсения Кисимова. Тя отбеляза, че се въвеждат иновативни методи на преподаване и комуникация.

„Имаме система за допълнителна и алтернативна комуникация, която от една година апробираме – за контрол на компютър с поглед, специализирано, за децата, които нямат реч и са с двигателни нарушения.“

Колегите са малко, имаме нужда от по-голям състав, но не можем да си позволим по-голям щат, сподели още училищният директор.

Центърът има партньори в лицето на младежката секция на БЧК. Студенти от Софийския университет идват на практика в центъра.

ЦСОП Едуард Сеген се намира в Район Надежда, на ул. „Възрожденска“ 10, в двора на 16 основно училище „Р. Жинзифов“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20