Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НПО организации: Деинституционализацията е умалена институционализация

Държавата инвестира в социални услуги, които противоречат на човешките права

Новите къщички на центровете за настаняване от семеен тип в Комплекса за социални услуги – град Павликени.

Въпреки настаняването им в малки домове от семеен тип, децата с увреждания продължават да бъдат в изолация и вместо интегрирането им в обществото, те са подложени на сегрегация. Това посочват неправителствени организации, сигнализиращи за неправомерно изразходвани по проекти евросредства. Настояването е да се спре инфраструктурното финансиране от Европейския съюз, което България ще използва за изграждане на институции за хора с увреждания по приетия план за дългосрочна грижа.

За първи път в историята три правозащитни организации в сферата на уврежданията предизвикват съдебна процедура срещу Европейската комисия поради отказ да бъде спряно финансирането. Делото е  внесено в Съда на Европейския съюз в Люксембург. Организациите, които съдят Еврокомисията, са Европейската мрежа за независим живот, Центърът за независим живот - София , Фондация "Валидност" и Българският хелзинкски комитет. Освен съдебен иск, организациите са внесли и петиция  до Комисията по петиции на Европейския парламент.

От неправителствените организации обясниха, че са против изграждането на малки домове за възрастни с увреждания. Според тях това е вредно и противоречи на Конвенцията за защита на правата на хората с увреждания. Те дават примери и с провалилата се според тях реформа за извеждането на децата от институциите у нас.

"Ние не съдим България, защото прави реформа, а защото прави реформа по грешен начин. Извеждането на деца във всякакви центрове за настаняване от семеен тип, в които няма нищо семейно, общо взето не е деинституционализация. И това, което българската държава е направила, на практика е подвела Европейската комисия, за да получи финансиране за повече от същото, което е било", мотивира се Капка Панайотова от Центъра за независим живот. Според нея малкият дом е същият като големия, но мащабът е по-малък.

"Тук въпросът не опира за това дали да има или да няма малки групови домове. Разбира се, че е по-добре да ги няма. Въпросът е, че нямат избор хората, защото подкрепа в общността няма, защото няма създадени условия в общата среда хората да се справят", коментира Панайотова.

Според заместник- министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова малките къщи, в които децата получават добра грижа, са само част от цялата реформа.

"Особено за децата в последните 10 години ние първо успяхме да създадем множество и качествени, и много други нови услуги. В момента има създадени 627 услуги, като 320 това са услуги в общността - дневни центрове за деца с увреждания и за младежи, дневни центрове със седмична грижа, дневни центрове за деца с тежки множествени увреждания, центрове за социална рехабилитация, звената "Майка и бебе", кризисните центрове", отбелязва Русинова.

Това са множество услуги, които дават възможност специалисти ежедневно да работят с децата в общността, подчертава тя.

"Създадохме изцяло работещ модел на приемна грижа в България. Не можем да твърдим, че това е грешен процес или че по някакъв начин новите услуги, които създаваме, водят до институционализация. Тези организации пускаха жалби и към Министерството на регионалното развитие, и към нас, и към Европейската комисия. Оценката на Европейската комисия по отношение на тази политика в държавата ни е изключително висока."

Капка Панайотова изтъква, че българската държава демагогски продължава да инвестира пари във форми на социални услуги, които противоречат на международните норми за човешки права. "И това моите колеги, които управляват такива услуги, би трябвало да го знаят. Те са компетентни хора. И ако го знаят и продължават да го правят, аз нямам никакъв проблем с това да ги компрометирам."

Услугите за възрастни няма да са само в малките къщи, контрира заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.

"Ние приключихме успешно създаването на услугите за личен асистент, за домашен асистент през проектите за независим живот. В момента много успешно развиваме патронажната грижа, защото вярвам, че здравно-социалните услуги, които развиваме в общността, които са насочени към хора с увреждания и самотно живеещи възрастни хора, са важната стъпка ние да осигурим независимост и достоен живот на тези хора в семейната среда", коментира Русинова.

Ще бъдат създадени нови 20 Центъра за хора с увреждания.

"Много малка част от процеса на деинституционализация е закриването на десетте дома за хора с психични разстройства и преструктурирането им в нови услуги. Всички тези новоизграадени малки къщички - те са в близост до болнични заведения, до психиатрии и са в населени места. Старите домове са извън населените места - в гората, в пустошта, без да има достъп до медицинско заведение", посочва още Зорница Русинова.

Очаква се в края на март или началото на април 2020 година Европейският съд в Люксембург да се произнесе по внесения иск от неправителствени организации да спре финансирането на реформите в социалната сфера.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40