Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митове и страхове за донорството

Снимка: БНР
България е на последно място в Европейския съюз по брой трансплантирани хора на милион население. В същото време над 1000 наши сънародници чакат за трансплантация, като това е единственият им шанс да водят нормален живот. 

Липсата на донори до голяма степен се дължи и на честия отказ на роднини да дарят органите на починалите им вследствие на мозъчна смърт близки. Затова Министерството на здравеопазването започна Националната кампания за подкрепа на донорството и трансплантацията „Да! За живот!“. Кампанията включва и раздаването на донорски карти. Чрез тях притежателите им изразяват съгласието си да дарят органите си в случай на мозъчна смърт.

Донорските карти - в помощ на роднините, които решават 

Донорските карти нямат юридическа стойност. Те са по-скоро изразител на волята на техния притежател и са причина той да говори с роднините си, за да им обясни колко важна може да бъде трансплантацията за един нуждаещ се, независимо че не го познаваме, да им обясни, че това решение може да промени коренно неговия живот и този на близките му.

Това се налага, защото според законовото изискване именно нашите роднини взимат крайното решение, независимо от волята ни. А решението трябва да се вземе изключително бързо, защото лекарите разполагат с ограничено време, за да подготвят и изпратят за трансплантация орган на току-що починал човек. Това време е ценно и всяко забавяне може да направи органите негодни за трансплантация.

Кома и мозъчна смърт

В обществото се прокрадват съмненията, че при съгласие за донорство, органи могат да бъдат взети дори от пациенти в кома. Това не е така, органи се вземат от хора, изпаднали в мозъчна смърт. Тогава дейността на мозъка е спряла необратимо и няма шанс да се помогне повече на пациента. Останалите му органи обаче са все още функциониращи на системи и могат да спасят някой друг, уверява Доли Петрова от Българския Червен кръст.

„Мозъчната смърт е изключително добре медицински описана и установена. Това не е кома. В кома хората може да живеят и 20, и 30 години могат да изкарат. Тук става въпрос за регистрирана мозъчна смърт. Никой не може да ни върне вече, след като тази смърт е регистрирана“, подчерта Доли Петрова.

Мозъчната смърт не може да бъде инсценирана, както някои хора се притесняват. Следователно няма как органите на един пациент да попаднат на черния пазар.

„Възможността за отхвърляне на органите е огромна. Затова трябва да има пълна съвместимост, затова се правят изследвания. Затова има регистри. В България няма черен пазар на органи. За съжаление има черен пазар на кръв“, обеляза още Доли Петрова.

Къде да се сдобием с донорска карта

По думите й  единствено в България има опция за категоричен отказ от донорство, който се вписва в здравната книжка на изявилия го. А донорската карта дава възможността да се заяви тъкмо обратното.

Донорски карти ще се раздават утре пред Народния театър и Националния дворец на културата от 14 до 18 часа. Желаещите могат да получат такива в централата на Българския Червен кръст в София или да си разпечатат от сайта на инициативата „Да! За живот!“.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40
Зорница Спасова

Зорница Спасова: В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик

"В толкова гореща вълна е задължително да сме на климатик през деня, а навън да бъдем само сутрин и късно вечер ". Това коментира пред БНР Зорница Спасова , автор в Климатека и главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Здравното министерство. Тя има и докторска степен по климатология от Софийския университет "Св...

публикувано на 23.07.25 в 12:36
Пожар край Костинброд

Какви са щетите от пожарите в селата Безден и Богьовци?

Заместник-кметът на Община Костинброд и ръководител на доброволно формирование "Феникс"  Александър Ненов  сподели, че за момента ситуацията на територията на общината не е променена.  Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена) От вторник сутринта  в селата Безден и Богьовци..

публикувано на 23.07.25 в 12:02

Безплатни тестове за хепатит в цялата страна

28 юли е Световният ден за борба с хепатита и по този повод Министерството на здравеопазването от началото на седмицата започна информационна кампания чрез регионалните здравни инспекции в цялата страна за ползите от тестването и риска от хепатита. От началото на годината: 8 болни от хепатит в Ямболско и един смъртен случай "Това е..

публикувано на 23.07.25 в 11:18
Диана Георгиева

Диана Георгиева: На специалистите по здравни грижи се гледа като на втора ръка хора

"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се искат от нас и от младите лекари, е все пак един добър знак , че има идея как да бъде постигнато това решение". Това заяви пред БНР Диана Георгиева , председател на Българската асоциация на..

публикувано на 23.07.25 в 10:06
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16