Това е изключителна програма, много специална, сподели пред "Хоризонт" Андреас Хофмайр, който свири на туба. "Тубата като инструмент е нещо много специфично, но много подходящо за един 30-годишен юбилей на Гьоте институт. Тубата е единственият инструмент, където можеш да докажеш, че действително е немско откритие. В Берлин е била открита тубата", разказа той.
В програмата на Гьоте институт тази вечер участват Ансамбъл "Софийски солисти" и музиканти от Софийската филхармония. Програмата е разделена на две части.
"Има произведения само за струнен оркестър и произведения за туба с оркестър, като две от произведенията са писани специално за туба, а едно от произведенията - "Зима" от "Годишните времена" на Вивалди, е писано за соло цигулка, но нашият приятел Андреас ще отговори на предизвикателството да изсвири соловата партия на туба", обясни Владимир Джамбазов.
Андреас Мартин Хофмайр свири на сцената бос. "Аз лично съм човек, който обича бавната музика, бавните части, бавните изпълнения, романтичните. Това най-добре пасва на инструмента. Тубата е инструмент, който като звучене просто те прегръща, като прегръдка и романтичните мелодии звучат толкова хубаво на туба, както при никой друг инструмент. И така може и душевно да се изгубиш", признава Андреас Мартин Хофмайр.
"Гьоте институт никога не работи сам, а винаги съвместно с партньори и партньорите ни казват какво е интересно, какво е важно за тяхната програма и какво биха желали от наша страна да получат", каза пред "Хоризонт" Марина Лудеман, директор на института. Тя допълни, че 30 години Гьоте институт в България означава и 30 години демокрация в България.
Марина Лудеман подчерта, че би искала културната програма на Гьоте институт да продължи с подобни прекрасни концерти като този, който предстои тази вечер.
На 27 ноември в Гьоте институт ще бъде прожектиран филмът „Изграждане на бъдещето - 100 години баухаус“.
"Това е един филм за баухаус. Знаете, че годината за честване на юбилея на баухаус вече е към края си. Много събития имаше тази година. Една работилница за детска архитектура е направена, от баухаус сгради в София, които могат да бъдат направени, съградени с децата, така че децата да разберат какво е баухаус. И следващата година ще продължи тази работилница", поясни Марина Лудеман.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Превод в ефир: Ваня Кубадинска
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...