Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Дилова: Взех си шепа пръст от Кения

Цивилизацията колкото дава, толкова и взима, споделя тя след пътуването си в Африка

Плантации за чай и кафе, силно развит туризъм и земеделие, сувенири от дърво и камък, изгреви и залези като от филм - преподавателят по италиански език и култура от Плевен Гергана Дилова наскоро сбъдна своя детска мечта - да види Кения.

Преди месец с малко багаж тя предприема мечтаното пътуване до Африка, мечта от времето на предаването за пътешествия „Атлас“.

„Много често разказите бяха за Латинска Америка, за Африка и пред мен е останала картината: голямата акация на фона на залязващо или изгряващо слънце и силуетите на животните. Впоследствие желанията ми да посетя този континент се ограничиха към източната част на Африка и най-вече Кения“, спомня си тя.

Гергана си дава сметка, че понякога предварителната нагласа за дадено място води до разочарования. Кения обаче я посреща тъкмо такава, каквато я е виждала в мислите си.

В друг свят

„Аз отидох точно с тази нагласа, с тази подготовка на сърцето. Усетих, че попадам не само на един друг континент, а в един друг свят. Все повече се убеждавах, че съм на моето място и с първия ден започвах да се влюбвам, поемайки въздуха, наситен със специфични, различни аромати“, разказва тя в предаването "Рано в неделя".

Противно на очакванията за климата, там попадаш на място с благоприятни температури, една вечна пролет, уточнява Гергана. „Около 25 градуса, с денонощна амплитуда не повече от 10 градуса.“

Столицата на Кения Найроби е модерен, съвременен град, един от най-големите градове в Африка с население над 3 милиона души. Още в Найроби тя посетила център за жирафи, нещо като малък резерват в самия град, където имала възможност да докосне жирафи от изчезващ вид.  

Колониалното минало на Кения, английското и холандско влияние се смесват с новия привкус на времето - силната инвазия на китайски инвестиции, отбелязва преподавателката. „ЖП линия – перфектна. Пътища. Много интензивно се работи върху инфраструктурата.“

При масаите

Слънчев, сърдечен, отворен народ – така Гергана Дилова описва жителите на Кения. Тя е успяла да посети селище на масаите с типичния техен бит, където времето е спряло, въпреки сериозната вече комерсиализация. 

„Жилищата, в които живеят. Начинът, по който са облечени. Танците. Имах възможност да танцувам с тях. Като историк по образование ми беше много интересно да ги наблюдавам, защото това е картина, която те връща хилядолетия назад“, споделя Гергана Дилова.

Африканското изкуство е по детски наивно и чисто, отчита тя с погледа на човек, изкушен от културната история. 

„Просто те са по-близо до природата. Цивилизацията, колкото ни е дала, толкова ни е отнела от природата, от истинските неща. Винаги съм си задавала въпроса защо изглеждат по-щастливи. Може би защото са откъснати от тези съблазни на цивилизацията. Те са деца на природата.“

Най-силно впечатление у нея оставят цветовете на Кения. „Земята. Цветът на земята е от охра сиена до червено-кафяво, брик. Това е почвата. Песъчлива, но с този наситен цвят. И отгоре зеленината. Аз си взех шепа пръст от Кения.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив на Гергана Дилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06