"В демокрацията е напълно нормално различни обществени групи да изразяват различни позиции". Това каза пред БНР вицепремиерът Томислав Дончев по повод появилите се протести от различни организации срещу оставката на министъра на труда и социалната политика Бисер Петков. Той заяви, че не очаква премиерът Бойко Борисов да върне Петков на поста министър, след като самият Борисов поиска и получи оставката му.
"Не мисля, че има конкретен случай, особено от последните дни, който да е причина за това решение на премиера", каза Дончев.
Според вицепремиера мотивът за поисканата оставка е бил неизпълненото очакване на премиера за по-високо темпо и по-високи резултати в Министерството на труда и социалната политика.
"От един министър се очаква да бъде и политически говорител. Наред с добрите неща, които се случиха, в обществото се разразиха и немалко драми, някои от които не успяха да бъдат обговорени достатъчно адекватно публично, една от тях тече и в момента - създадената почти масова обществена психоза, че някой има намерение да взема децата на българите и да ги праща не знам къде", коментира още в предаването "Неделя 150" по "Хоризонт". Според Дончев тази тема не е била обяснена достатъчно добре не само от социалното министерство, но и от Министерството на образованието, здравното министерство, народните представители и от целия кабинет.
"Да си на министерска позиция и да си само експерт, означава да не използваш целия потенциал на позицията", категоричен бе вицепремиерът Дончев и обясни, че министърът трябва да прави политики и с публични послания: "Едно добре скроено публично послание има по-голяма публична мощност дори от закон".
Томислав Дончев не уточни дали вече е взето решение за наследник на Бисер Петков на поста министър на социалната политика.
Вицепремиерът заяви, че да се правят промени в правителството не е нов момент в политиката.
Бюджет 2020
"Нямам очаквания да има проблем с приемането на Държавния бюджет за 2020-а година", заяви Дончев. Той уточни, че няма промяна в политиката на правителството, от гледна точка на основните му приоритети, и затова не се предлага различен бюджет от предлаганите в предишни години.
"Всяка критика трябва да бъде чута и осмислена. Не е имало бюджет, който да е приет с пълен консенсус", коментира той.
Срещата Борисов - Тръмп
"Тези срещи отварят много възможности. Въпрос на достатъчно упорство и добре премерени действия на правителството, за да доведат до резултат. Сферите са енергетиката, сигурността и икономическото сътрудничество", каза Томислав Дончев. Според него за енергетика се разсъждава обикновено в идеологически категории - "по координатната система Изток - Запад". Той уточни, че газовата карта на Европа се променя динамично, вече има гъвкави решения.
"Ключовите думи са конкуренция и диверсификация", заяви Дончев и уточни, че умните правителства се опитват да осигурят конкуренция, а това означава избор, но това означа и сигурност.
Прокуратурата и КПКОНПИ
"Тези органи - прокуратурата и КПКОНПИ - са само част от инструментите, които трябва да борят корупцията. ... Те трудно биха могли да се справят без сътрудничеството на различни държавни служби", коментира вицепремиерът.
"За да стигнем до състезание с един кандидат (Иван Гешев за главен прокурор - бел.ред.), до голяма степен вина има процедурата. Ако акцент е бил сложен върху състезателността, е трябвало да бъде отворена възможност повече типове институции, дори граждани да излъчват кандидати. Това с алтернативен кандидат, оставен на правителството, е много спорна, да не кажа - опасна конструкция", заяви Дончев.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Томислав Дончев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
От доброволната организация "Търсене и спасяване" съобщават, че повече от 12 часа продължава издирването на 78-годишна жена, изчезнала в района на вилна зона Горна баня. Доброволци претърсват по предварително определени маршрути и работят в координация с институциите и близките на изчезналата жена. Предстои оглед и с дрон.
Трима души са пострадали тази нощ при палеж на къща в село Сушица, община Стражица. Снощи около полунощ е възникнал семеен скандал в село Сушица, при който 20-годишният син е залял с бензин и подпалил стаята, в която са били родителите му. Братът е подал сигнал на спешния телефон 112 и започнал да гаси. Два противопожарни екипа от Стражица..
НОИ започва разяснителна кампания сред възрастните хора от област Монтана за въвеждане на еврото от следваща година. Екипи на Териториалното поделение на НОИ в Монтана започват информационна кампания в домовете и центровете за стари хора в региона. На срещите експертите ще запознаят хората от третата възраст как от 1 януари следващата година..
"В Наказателния кодекс телесните повреди са квалифицирани като тежки, средни и леки. Тежките са изчерпателно изброени , всичко е споменато и съответно всичко, което не е, не е от тези изброени повреди. Загубата на съзнание, както и фрактурите, са средни телесни повреди. Загубата на съзнание е състояние, което е временна опасност за живота. Тежка..
Трима души са загинали и десетки са пострадали при преминаването на тайфуна "Каджики" през Виетнам. Наводнени са големи територии, има много съборени дървета и електрически стълбове, без ток са останали в няколко провинции. Проливни дъждове наводниха и части от столицата Ханой, предават агенциите.
Вече 10 години функционират закони в сферата на сигурността, обмисляни много подробно . Четвърт век нашите служби работеха без закони. Не бива да се променя така установената процедура по назначаване на ръководителите на служби – с указ на президента по предложение на Министерския съвет. Това каза пред БНР проф. Веселин Вучков, преподавател..
По данни на лекарите в Бургас майката на малкия Мартин е в мозъчна смърт. Вчера медицинският хеликоптер транспортира от Бургас детето, което пострада с майка си при инцидент с АТВ в Слънчев бряг.
Цената на слънчогледовото олио е в пряка зависимост от цените на външните пазари. Ние сме почти като петролните продукти . Това обясни пред БНР..
" Израел се радва все още на твърде силна международна подкрепа и то от водещи, уважавани страни като нашите американски партньори, в някаква степен..
Главният секретар на МВР ще бъде обявен още тази седмица, обяви президентът Румен Радев. Той категорично отхвърли твърденията, че саботира работата на..