Хана Стивънс и Уил Бъкингам са британски писатели, създатели на сайта "Уинд енд боунс". Отскоро са в България и започват курсове по творческо писане тук, първият от които започва днес.
"Имаме твърде дълга връзка с България. Преди доста години написах книга, чието действие се развиваше тук. Тя беше преведена на български, заглавието й е "Произходът на лирата". Освен това ние имаме приятели в Софийския университет. Когато фондация "Университетска англицистика и американистика" ни покани да дойдем в България да започнем курсове с тяхно партньорство, веднага приехме предизвикателството", обясни Уил Бъкингам в предаването "Закуска на тревата".
"Бяхме много развълнувани. Всъщност започваме два курса. Единият ще бъде в продължение на три седмици, два пъти в седмицата, а другият ще се провежда през уикенд. Триседмичният курс започва на 3 декември. Цялата информация за курсовете е на нашия уебсайт. Нарича се "Историите които ни изграждат", допълни Хана Стивънс.
Курсът е посветен на писане от първо лице, писане на мемоари, автобиографии, творчество при писането на нехудожествена литература, есета с подчертано авторско присъствие - и всички подобни жанрове.
"Така, че ние ще окуражаваме участниците да пишат истории, които са важни за тях самите, да описват собствените си преживявания, да разказват за миналото си и да работят върху разгръщането на историите си, да ги редактират, да проучват такива въпроси като истинността и художествената творба, етиката, дори темата за лъжата и да помислят как да си създадат читателска аудитория, как да потърсят редактори и да се ориентират сред издателствата. Как да направят тези истории достояние на света, т.е. да се свържат с аудиторията си", изтъкна Уил Бъкингам.
Курсовете по творческо писане ще се провеждат на английски език.
"В миналото организирахме курсове, в които хората пишеха на много езици. Този курс обаче ще бъде фокусиран повече върху английския език, защото той ще бъде работният език. Но не е необходимо английският ви да е красив и безупречен, просто трябва да бъде по-добър от нашия български", уточни с усмивка Уил Бъкингам.
От години Хана Стивънс работи по темата за имигрантите, за изчезването и трафика на хора.
"Ние използваме творческото писане като инструмент, за да помогнем на хора с маргинализирани гласове, гласове, които не са непременно чути, не са мейнстрийм. Работили сме по темата за бежанците, работили сме с групи по теми, свързани с джендър, със сексуалните малцинства. Бихме искали да работим и по проекти, свързани с ромските общности. В нашата работа има и елемент на социална справедливост. Използваме творческото писане като инструмент, за да помогнем на хората да изразят собствения си глас", посочи още Хана Стивънс.
Срещат ли британските автори негативни нагласи и предразсъдъци у нас?
"Да, познаваме нагласите. Водили сме много разговори с български приятели по тези въпроси и знаем за това. Във всяка част на света има предразсъдъци. Там, откъдето идваме, от Великобритания, също ги има. Реалността на място е, че хората могат да разкажат много и най-разнообразни истории, съществува огромно богатство от преживявания. Това, към което се стремим, е това богатство от човешки преживявания да излезе наяве, да накараме хората да го споделят един с друг и точно чрез това споделяне може да се сложи началото на премахването на тези предразсъдъци. Това е много дълготрайна задача и тук в България, и във Великобритания, пък и навсякъде по света. Но пък е задача, която си струва", обясни Уил Бъкингам.
Защо са решили да нарекат сайта си Wind&Bones - вятър и кости?
"Хрумна ни преди няколко години. Идеята дойде от един китайски учебник по писане от шести век, наречен "Литературният ум и дялането на дракони". В него има глава, в която се говори за това, че вятърът и костите са много важни характеристики на литературата. Писателят се нуждае от вятъра, от духа, за да вдъхне живот на словото, но се нуждае и от структура, от взискателност, точност, т.е. от костен скелет. Така че тази идея за съчетаването на структура и дух е важна за писането, за социалната справедливост и активизъм, важна е въобще в живота. Затова сметнахме, че името е много подходящо", поясни Уил Бъкингам.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..
Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия..
Новото от вчерашния ден, което беше изненадващо, е промяната в отношенията между Борисов и Пеевски. Вчера преминаха в тиха конфронтация . Такива са..
"Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало на Пеевски, без АПС на Доган, без "Възраждане" - защото сме от много различни..