2
Над половин милион души демонстрираха днес във Франция в рамките на масова стачка срещу пенсионната реформа на президента Еманюел Макрон, предаде Франс прес.
Стачката беше масово подкрепена във всички сектори - транспорт, образование, полиция, култура, а над 510 000 души излязоха по улиците на около 70 френски града. В това преброяване на АФП не влиза парижката демонстрация, която по синдикални данни е събрала 250 000 души.
В Париж демонстрацията беше охранявана от синдикални представители и около 6000 полицаи и жандармеристи. В източната част на столицата избухнаха сблъсъци, при които товарно ремарке беше преобърнато и запалено, редица витрини бяха потрошени, а силите на реда бяха замеряни с различни предмети и отвърнаха със сълзотворни гранати. Арестувани са 87 души.
Протестното движение продължава в парижкия обществен транспорт, където утре 10 от 14-те линии на метрото отново ще спрат работа, и в железниците, където са отменени 90 процента от високоскоростните и 70 процента от регионалните влакове. Международните линии на "Евростар" и "Талис" отново ще работят с прекъсвания. Авиокомпания "Ер Франс" анулира 30 процента от вътрешните и близо 10 процента от полетите на средни разстояния за утре.
В протестното движение участват и учителите, пенсионерите, студентите, адвокатите, енергетиците и полицаите. Айфеловата кула и редица от основните музеи в Париж, включително Лувърът, днес спряха работа изцяло или отчасти. Много училища останаха затворени.
Според редица извършени наскоро допитвания мнозинството французи подкрепят протестите срещу пенсионната реформа.
Напрежението не се размина на днешния митинг в Париж: крайни активисти, около 500 според полицията, се врязаха в иначе мирното шествие срещу пенсионната реформа.Има счупени витрини и запалени превозни средства, полицията отвръща със сълзлив газ на нападенията. Арестувани са над 40 души. Инциденти е имало и на няколко места в провинцията, но като цяло демонстрациите в страната са протекли мирно.
Гарите бяха пусти: днес вървяха едва 10% от влаковете из страната.
В образованието стачката обхвана 55% от учителите в страната, а в Париж те бяха близо 80%.
"Това е начало на мощно социално движение", коментира сутринта крайнолевият лидер Жан-Люк Меланшон.
В Париж се очаква голямо шествие следобед, 6000 полицаи ще пазят от безредици.
"Всички напомнят, че тази стачка прилича на огромната стачка от 1995-а година, която тогава свали правителството на Ален Жупе и предизвика предсрочни избори, тъй като Франция тогава беше блокирана един месец" , каза пред БНР журналистката Румяна Угърчинска, която живее в Париж.
Държавните служители, които отхвърлят проекта за единна пенсионна система по точки, се включиха масово в днешната стачка. Транспортът ще остане парализиран и утре: жп трафикът ще бъде минимален, Ер Франс отменя 30% от полетите си, предимно вътрешни, в Париж стачката е продължена до понеделник. Нищо не обещава успешен диалог между правителството и профсъюзите. Протестът засега далеч не достига онзи от 1995 г., когато два милиона французи излязоха срещу пенсионната реформа.
Интервю на Даниела Големинова с Румяна Угърчинска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Седем от осемте френски рафинерии стачкуват днес срещу планираната от президента Еманюел Макрон пенсионна реформа и от предприятията не излиза никаква продукция, заяви ръководителят на браншовото подразделение на Общата конфедерация на труда Еманюел..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество в Народното събрание ще проведе днес изнесено заседание в Перник, посветено на темата за детското насилие. След организираната през септември..
" Сигурността и демокрацията са двете страни на една и съща монета. Без върховенство на правото и отчетност няма как да има възпиране ". Това коментира пред БНР Мариян Събев от Центъра за изследване на демокрацията, които днес организират..
За 10 часа днес в Окръжен съд - Русе е насрочено разпоредителното заседание по делото срещу 19-годишния младеж, който през юли се вряза с автомобила си в заведение в Разград и причини смъртта на трима души. На извършителя бе наложена мярка..
Израелският парламент прие снощи на първо четене законопроект за въвеждане на "смъртно наказание за терористи". Междувременно двама палестинци бяха убити, след като се приближили към израелски войници в Газа. Законопроектът за "смъртно..
Американският Сенат гласува окончателно компромисния пакет от законопроекти, които ще позволят да бъде продължено финансирането на правителството и така ще бъде сложен край на продължилото рекордно дълго спиране на дейността му. До разрешаване..
Жълт и оранжев код за значителни валежи издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 17 области у нас. За 12 области, сред които София-град, кодът е жълт, а за 5 други - Стара Загора, Габрово, Велико Търново, Русе и Силистра,..
В Габрово ще бъде дадено начало на петото годишно време - карнавалното, в града на шегобийците. По традиция от този ден нататък започва да тече подготовката за веселия празник догодина. Стартът ще бъде даден точно в 11 часа и 11 минути със специален..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..