Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият български хуманоиден робот е шуменец

Сред материалите за направата на Роки са кофа за боклук и ДВД-та

Първият български хуманоиден робот Роки
Снимка: Росен Христов

Докато хуманоидните роботи получават все повече внимание не само в света на технологиите, но и от широката общественост, в шуменски гараж е създаден Роки. Младият инженер Росен Христов изработва хуманоидния робот с амбицията тепърва да доразвива качествата му.

„Роки" означава „робот, операция, конструкция, изпълнение“ или по-точно хуманоиден робот. Като конструкция наподобява човешкото тяло. Преди много години го започнах. Бях още студент. Поради липса на средства спрях донякъде, не беше довършен напълно. След като започнах работа и имах малко повече средства, го разглобих и направих отново. От малък си мечтая да направя подобен робот. Трудно е началото. Първо създадох дясната му ръка, тя е с пет пръста, подобно на човешката. Лявата е малко по-различна“, разказва Росен.

От кофата за боклук до хуманоида

Създаването на Роки струва около 2000 лева. Изобретен е с нестандартни материали: „Механизмите са от вдигане на прозорци на коли, някои счупени – взимал съм и съм ги поправял. Има и нови части, естествено. Интересното е, че торсът на робота е направен от кошче за боклук. Останалите части са ДВД-та, машинки, други задвижващи механизми и т. н.“

Инженер Христов е набелязал и следващите цели, които иска да постигне с Роки: „Няма такава свобода, каквато по принцип искам. Кинематиката, свободата на движение, не е кой знае колко голяма. Не може да си движи ръката от рамото. Може да хване даден предмет и да го премести, мобилен е“. Росен казва, че макар и още да не го е качвал в дома си, прави експерименти с Роки в гаража, където работи. Роботът вече е бил и пред широка публика. Първото излизане от гаража е за Младежкото техническо изложение в Горна Оряховица. „Нямаше да го покажа, ако не беше приятелката ми. Причината, поради която не исках да го показвам, е, че не мислех, че е на достатъчно високо ниво“, допълва изобретателят.

Роки на изложението в Горна ОряховицаСнимка: veliko-tarnovo.net.jpg

Да раздвижиш Роки

„Захранването е в торса му, по-надолу в тялото е и микроконтролерът, който програмирам, за да извършва самостоятелни движения. Може да се управлява ръчно и самостоятелно. Ръчното управление е с клавиатура, подобно на компютър. Ако се управлява самостоятелно, се програмира през микроконтролера. Предмети не разпознава, но има камери, с които, след още много работа, ще започне да прави и това“.

Извън роботиката Росен има интереси в спорта и литературата.

„За кратко съм бил кикбоксьор, състезател съм и по вдигане на тежести. Спортът е едно от хобитата ми. От фантастиката идват някои от идеите ми. С изобретения се занимавам от много малък, първи или втори клас. Запалих се от баща ми, който също се занимава с електроника. Първият ми мъничък робот бе от „ЛЕГО“, бях направил човекоподобна ръка“.

Историята на Роки чуйте в звуковия файл, а как изглежда в действие вижте тук


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56