Развитието на винен туризъм е един от начините България да промени представата за евтина алкохолна дестинация, посочват експерти в бранша. Разработени са 12 винено-културни дестинации по проект „Сподели България“. Те са съвместна инициатива на Министерството на туризма и Министерството на земеделието и включват 55 общини в цялата страна, близо 120 туристически забележителности и характерните за всеки регион вино и кулинария.
Гий Лабери е французин, който популяризира България като винена дестинация във Франция.
Един французин, рекламиращ българския туризъм
"Аз съм от Бордо във Франция. Живея тук от 10 години. Управлявам туристическа фирма. Също имам и малка винарна. Офисът ми се намира в центъра на Пловдив, имаме такъв и във Варна. Навлизаме на пазара от 8 години и голямата част от туристите ни са французи. През 2007-а, когато България стана член на Европейския съюз, пристигнах тук, за да проверя условията за винарните и отглеждането на лозя. Тогава пътувах и до Румъния, но открих че България е малка и красива страна. Освен това намерих своята любов. Съпругата ми е българка. Организираме винени турове в България за около 3000 френски туристи годишно, както и за други любители на виното по света“, разказа Гий Лабери за своя опит в рекламирането на страната ни като посока за туризъм.
Хората, не знаят и не се вслушват в това, което искат туристите. Те предлагат някакво вино, което смятат, че е добро. Да, това вино в България е добро, но то не среща вкуса на туриста, който идва тук, отбелязва Лабери.
Специализираните турове - туризъм с добавена стойност
България е добра дестинация. Но страната трябва да се рекламира по-добре. В много страни хората не знаят къде се намира България, че има морски и културен туризъм, че има още много неща, които може да предложи, допълни французинът.
"Това, което ние предлагаме, е общият туристически продукт - почивки. Опитваме се да предлагаме специализирани - винени и културно-познавателни турове, но това е една много много малка част от туристите - много малка част от хората търсят специализираните форми. 90% от тях търсят стандартни почивки. Хората, които търсят специализирани турове, са хора с доста по-високи изисквания. Те биха искали да имат различни преживявания от това, което търси масовия турист. Те искат да опознаят културата, търсят места с богата история. Предпочитат добро обслужване, добри хотели и добър екскурзовод. Те искат да научат много повече за историята и културата и за тях комфортът е много важен заради различния стандарт, при който живеят", посочи французинът от Бордо Гий Лабери, който от 10 години живее в Пловдив и управлява семейна туристическа фирма.
Виненият туризъм може да гради имидж
Виненият туризъм като преживяване създава емоционална връзка с дестинацията, затова той може да гради имидж, нещо от което България има необходимост, подчерта Екатерина Христова, инициатор на платформата за винен туризъм Winetrips.eu.
"За разлика от последните, може би около десетина години, когато за винен туризъм почти не се говореше, последните две години нещата наистина започват да придобиват посока, започват да придобиват смисъл и все повече се наблюдава желанието на всички участници в системата, която е свързана с винения туризъм, нещата да се случват по правилния начин. И да се върне имиджа на България като една дестинация за качествен туризъм, включително и благодарение на винения туризъм", коментира Екатерина Христова.
Виненият туризъм е свързан с представяне на производствения процес, лозята, беседа за създаването на съответната изба.
Малките винени проекти с бъдеще
"И всъщност големият бум и развитието на винения туризъм последните две години тръгва именно от такива, малко по-малки винени проекти, които са или семеен бизнес, или приятелски бизнес, направени със страшно много любов и отношение към винопроизводството. И собствениците разбират смисъла от това да посрещат гости, разбират смисъла от това какво носи виненият туризъм като добавена стойност към винопроизводството", изтъкна Христова.
Около 80 изби предлагат винен туризъм, около 25 имат и места за настаняване, сочи проучване.
"Около 36 имаха ресторанти към избите, където можеха да предлагат храна. И по-голямата част от избите на практика предлагат винен туризъм след предварителна резервация, защото обичайно, за да може да се гарантира това, че ще им бъде разказано професионално, голяма част от туровете се водят от технолозите на избите", допълни Екатерина Христова.
Още за винения туризъм и неговото развитие слушайте в звуковите файлове." Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...