Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят изложбата „България през стъклото на времето“ в Рим

Снимка от изложбата „България през стъклото на времето“
Снимка: Ирина Дилкова, Милена Кънева



В Рим се открива на 12 декември изложбата „България през стъклото на времето“. Изложбата може да бъде видяна в Музея на Рим в квартал "Трастевере" и ще продължи до 12 януари 2020 година. 

"Изложбата представлява 36 плаки, фотографски плаки или предшественика на диапозитива така наречен, на които има изобразена България от миналия век. Това са национални костюми, Рилския манастир, това е Велико Търново", каза Ирина Дилкова, куратор.

Тези плаки са били собственост на един от първите почетни консули на България в Италия, назначен още от Фердинанд, приет от Виктор Емануил.

Изложбата е представена и в България в галерия Квадрат 500, благодарение на Фондация "Ценности" на Антонина Стоянова.

Преди 20 години Надежда Близнакова заявява, че иска да върне плаките на България. Тогава синът на Надежда Близнакова Демикели Витури се свързал с Ирина Дилкова. Потърсили подкрепа за съхранението на фотографските плаки от Антонина Стоянова, съпругата на президента Петър Стоянов.

"Това е съкровището на тяхното семейство. И ние направихме с нея един филм, аз това исках само да вметна, защото още тогава изложбата беше около снимки и този филм- 20 минутен, в който Надежда участваше живо в изложбата", каза Милена Кънева.

В изложбата се използва 3D анимация.

"И тези плаки ще оживеят по един съвсем друг начин, като филми ще бъдат прожектирани по стените, както навремето с един стар апарат консулите са разказвали сказки за България пред чужденците, за да видят красотите на България", обясни Ирина Дилкова.

Две от снимките са Розовата долина и розобера.

"Освен това ще имаме шумовете на България и малко така музика", каза Милена Кънева.

По време на изложбата в Рим ще бъде прожектиран филма за Надежда Близнакова. Една от ключовите фрази на 96 годишната Надежда Близнакова във филма е, когато говори за характера на българина: "Добро заради характера, защото българският характер може да преодолее всичко".

Интервютата можете да чуете в звуковите файлове

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25