Турция, Албания и Косово бойкотират връчването на наградите, протест изразява и сдружението "Майки от Сребреница", тъй като Петер Хандке е известен с отричането на масовото клане в Сребреница в Босна и Херцеговина през юли 1995 година. Тогава босненските сръбски сили избиват 8 хиляди мюсюлмани мъже и момчета на възраст от 13 до 77 години по време на войната в бивша Югославия.
В произведенията на Петер Хандке няма нито една дума в подкрепа на управлението на Сърбия, поясни в предаването "Хоризонт до обед" доц. Мария Ендрева от Катедра "Германистика и скандинавистика" в СУ "Свети Климент Охридски".
"Тези читатели, които внимателно са прочели произведенията, те ще видят, че там става въпрос за съвсем други неща - за т. нар. поетика на нещата, поетика на предметите, която има една голяма традиция в немската литература. И Хандке се нарежда там редом с Рилке, редом с Хофманстал, Адалберт Щифтер. От тази гледна точка той там не може да бъде критикуван", смята Ендрева.
Писателят присъства на погребението на Милошевич, както и на сбирки на силно радикализирани сръбски националисти.
"Той има много пренебрежително отношение към жертвите в Сребреница в различни интервюта. И от тази гледна точка може да се каже, че той, неподкрепяйки в произведенията си гласно, негласно всъщност, с неговото мълчание и с неговото активно действие извън литературата, на практика той подкрепя този режим", отбеляза преподавателят.
Хандке е сред писателите, използващи скандала като инструмент за насочване на вниманието към собственото творчество.
"И тук има голям проблем според мен, особено в разбирането на Нобеловата награда и в този контекст, който в момента имаме. Защото с обругаването на публиката той действително прави един скандал, който обаче остава в сферата на естетическото. Той е един вътрешнолитературен скандал, защото човек отива на театър, сяда срещу едни актьори, които през цялото време го обиждат. И Хандке експериментира с търпението на публиката и с това колко ще издържиш да те обиждат, дори и в театъра", посочи доц. Мария Ендрева.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
"България няма деца за убиване" и "Стига смърт на пътя". Това високо и ясно ще заявят всички, които ще участват в протестите, провокирани от смъртта..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..