Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Край метростанция от третия лъч на метрото

Поставят тротоарни плочки за незрящи като рушат току-що направена настилка

Има ли нарушения в технологията и оскъпява ли се ремонтът

Съмнение за разхищение на обществени средства се появиха покрай сигнал за нередности при ремонт на тротоарна настилка в София. Сигналът е подаден от бившия депутат Иван Сунгарски. Става въпрос за тротоар на бул. „Патриарх Евтимий“ между бул. „Витоша“ и ул. „Княз Борис I“ в посока Петте кьошета.

Двойна работа?  

Според Иван Сунгарски при ремонта на тротоарната настилка току-що поставени бетонни павета се режат и на тяхно място се поставят плочки с релефна повърхност за незрящи граждани.

"Още когато се поръчват тези настилки на изпълнителя, калъпите, които трябва да направят тези елементи, които да бъдат осезаеми за хората с увреждания, се правят по съответния вид, т.е. със съответното оребряване, а не след това да се режат един път поставени настилки и да се слагат други", смята Сунгарски.

Когато настилката е много по-дебела от необходимата, обществото плаща по-висока цена, защото тези материали се продават на кубичен метър, а не на квадратен метър, допълни той. "И всичко това оскъпява поне двойно капиталовложенията, които трябва да направи общината, разбирайте ние като данъкоплатци", коментира ексдепутатът.

Ремонтът на тротоара е част от изграждането на нова метростанция по протежението на третия лъч на метрото, възложителят е "Метрополитен" - София.

Планирано ли е поставянето на плочки за незрящи

От "Метрополитен" обясняват, технологията на работа е спазена. Първо се монтират настилките на тротоарите, след това в обхвата на тактилната лента за незрящи се изваждат паветата, монтират се лентите и се изрязват паветата до фугата около тях. По такъв начин са направени всички тротоари с тактилни ленти за незрящи. Тротоарите са част от проекта на метростанцията като възстановяване на вертикалната планировка, пътните платна и тротоарите след завършване на строителството.

Преди да се разреши строителството, част от инвестиционния проект би трябвало да съдържа системите за ориентация и за достъпна среда, уточни за "Хоризонт" Борис Милчев, правен консултант към Камарата на архитектите. В случая той смята, че "или изпълнителят е допуснал грешка, или инвестиционният проект не е съдържал съответната част".

"Технологията също е предопределена от инвестиционния проект. Качеството е предмет на самата обществена поръчка и на минималните изисквания, които са заложени в инвестиционния проект. Така че изпълнителят това, което трябва да прави, е да спазва точно поставените изисквания на инвестиционното проектиране", посочи Милчев.

Наземната и подземната инфраструктура

"В тротоарите и в улиците се прокарва цялата улична мрежа на техническата инфраструктура. Кметът на общината е лицето, което трябва да координира наземното и подземното строителство, което последните години очевидно не се прави", коментира Борис Милчев и дава примери. 

"Съвсем очевидни са хаотично разположените шахти, кутиите на далекосъобщителните и енергопреносните оператори също са хаотично разположени. Инвестиционният проект би трябвало за настилката би трябвало да обхваща и съответните корекции в подземните мрежи на техническата инфраструктура. Това не се прави в последно време", подчерта Милчев. 

Изпълнителят не може да предаде обекта, ако не е възстановено околното пространство в първоначалния му вид, припомни Милчев. "Има гаранционни срокове, които са уредени нормативно, могат договорно да се удължават повече", допълни юристът.

За детайли чуйте звуковите файлове.

Снимки: Калоян Гуглев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01