Това каза за БНР енергийният експерт и бивш министър Румен Овчаров, който припомни причините за забавянето при изграждането на газопровода. „Очевидно имаше и външна намеса“, обобщи той.
По повод строежа на АЕЦ „Белене“ и тримата кандидати за стратегически инвеститор, Овчаров прогнозира, че „може да има изненади“:
„Аз лично бих се надявал „Росатом“ да не бъде стратегически инвеститор, по чисто икономически причини. Вече наблюдавахме един такъв проект, при който руска компания беше стратегически инвеститор - имам предвид проекта „Южен поток“, в който „Газпром“ трябваше да бъде стратегически инвеститор и да осигури финансирането . Единственото обаче, което се случи за седемте години от тръгването на проекта до 2014-а година, когато беше прекратен, беше раздуването на неговата цена. Притеснявам се, че и сега с инвеститор „Росатом“, който в партньорство с българските си „колеги“, които ще изграждат централата на територията на България, ние ще влезем в същия процес - на едно безумно раздуване на цената без всякакви коригиращи елементи“.
Овчаров изтъкна, че централата не може да бъде построена без „Росатом“, но изказа мнение, че от икономическа гледна точка е по-добре за България стратегическият инвеститор да бъде друг. Руско-китайски консорциум например „ще ни освободи от този ненаситен ламтеж към увеличение на цени и, съответно, прибиране на печалби“. Според Овчаров е „доста несериозно“ от страна на държавата да не иска да се обвърже с изкупуването на енергията:
„Атомната енергетика има един огромен недостатък - тя е с много дълъг инвестиционен цикъл и изисква огромни финансови ресурси за инвестиции. Който се хваща да изгражда атомна енергетика инвестира 15 години едни огромни пари, в дадения случай става дума за милиарди, а после чака още 10-15 години тези пари да се върнат. Като цяло цикълът се затваря за около 30 години. Кой е този нормален инвеститор, който без подкрепата на държавата би си позволил подобно нещо? ... С начина, по който България се отказва да участва в гарантирането на подобен проект, предоставя тази възможност на чужди държави. Но те ще го гарантират, не защото ще искат да гарантират печалбите на България и на българския народ, а за реализацията на собствените си геостратегически цели“.
Втечненият газ може да бъде алтернатива на газопроводите
Овчаров коментира и вноса на втечнен газ тази година. Според него тези доставки могат да бъдат алтернатива на традиционните, но „не бива да залагаме само на конюнктурата, която съществува в момента“. Ситуацията в момента е „изключително благоприятна за втечнения газ, само че преди една година не беше така“, допълни той. „Сигурността на доставките на тръбния газ е значително по-висока и по-малко зависи от конюнктурата на пазара“.
За разваляне на договора с американските ТЕЦ от комплекса „Марица“
„Не мисля, че може този договор да бъде прекратен. Този договор многократно сме се опитвали да го прекратяване, да го променяме и така нататък, но той е направен по такъв начин, че предвижда много тежки санкции. Единственият вариант е някакво споразумение, но не виждам някой да преговаря по въпроса. Можеше да стане в паралел с договорките за изтребителите“.
Зеленият пакт
„Разбрахме, че е Полша е имала позиция - не е подкрепила, защото е договорила някакви специални условия за въглищната си индустрия. Каква е позицията на България, аз не схванах!“.
Европейският съюз ще наложи допълнителни санкции срещу Русия заради днешните въздушни удари по Украйна, заяви германският външен министър. "Путин иска да продължи войната, но ние не бива да позволяваме това," каза Йохан Вадефул пред обществената телевизия ARD. Следващият, 18-ти пакет от санкции срещу Руската федерация, бе анонсиран по-рано този месец..
След няколкочасова успешна операция гръцките власти спасиха българско семейство с две деца на 7 и 11 години, които изгубили ориентация в планината Олимп, съобщават спасителите. Българите са подали сигнал до спасителния планински отряд, че се намират на височина над 2600 метра и навигацията е много трудна поради лошото време. С помощта на..
Истанбул ще е "най-вероятният" домакин на следващия кръг руско-украински преговори за примирие, съобщава ТАСС. Вариантът с Ватикана, лансиран от Съединените щати, се изключва "по ред причини, в това число логистични", твърди неназованият източник на руската държавна агенция. Източникът не сочи възможната дата за втора среща с украински..
Добри са записванията за началото на сезона, като се очаква малко по-висок процент предварителни заявки в сравнение с миналата година, прогнозира за БНР министърът на туризма Мирослав Боршош. Началото на летния сезон ще бъде дадено на 31 май в Поморие. Сравнително добра е готовността за предстоящия летен сезон, каза още министърът: "Направихме пълен..
Продължава почистването на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен бряг, казаха от Общината. Почистването започна през април по проект за малко под 1 млн. лева от фонд "Бедствия и аварии". Почистват коритото на река Джубрена Река Джубрена, дълга около 25 километра, не е чистена никога досега. Преди две-три години и при..
Хутите поеха отговорност за поредното ракетно нападение срещу Израел от последните седмици. Говорител на йеменската групировка заяви, че атаката е била насочена срещу международното летище "Бен Гурион" край Тел Авив. Израелските военни съобщиха, че са прехванали успешно ракетата този път - за разлика от случая по-рано този месец, когато..
Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното шествие беше в подкрепа на кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерален столичанин, който подкрепя правото..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..