Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Овчаров: Бих се надявал стратегическият инвеститор за "Белене" да не е "Росатом"

“Балкански поток” трябваше да тръгне до края на тази година. Лично аз имам определени съмнения, че ще успеем до средата на следващата година да го пуснем в действие. Проблемът е втората част – връзката със Сърбия. Тя е въпросът, който България трябва да реши колкото се може по-бързо.

Това каза за БНР енергийният експерт и бивш министър Румен Овчаров, който припомни причините за забавянето при изграждането на газопровода. „Очевидно имаше и външна намеса“, обобщи той.

По повод строежа на АЕЦ „Белене“ и тримата кандидати за стратегически инвеститор, Овчаров прогнозира, че „може да има изненади“:

Аз лично бих се надявал „Росатом“ да не бъде стратегически инвеститор, по чисто икономически причини. Вече наблюдавахме един такъв проект, при който руска компания беше стратегически инвеститор - имам предвид проекта „Южен поток“, в който „Газпром“ трябваше да бъде стратегически инвеститор и да осигури финансирането . Единственото обаче, което се случи за седемте години от тръгването на проекта до 2014-а година, когато беше прекратен, беше раздуването на неговата цена. Притеснявам се, че и сега с инвеститор „Росатом“, който в партньорство с българските си „колеги“, които ще изграждат централата на територията на България, ние ще влезем в същия процес - на едно безумно раздуване на цената без всякакви коригиращи елементи“.

Овчаров изтъкна, че централата не може да бъде построена без „Росатом“, но изказа мнение, че от икономическа гледна точка е по-добре за България стратегическият инвеститор да бъде друг. Руско-китайски консорциум например „ще ни освободи от този ненаситен ламтеж към увеличение на цени и, съответно, прибиране на печалби“. Според Овчаров е „доста несериозно“ от страна на държавата да не иска да се обвърже с изкупуването на енергията:

„Атомната енергетика има един огромен недостатък - тя е с много дълъг инвестиционен цикъл и изисква огромни финансови ресурси за инвестиции. Който се хваща да изгражда атомна енергетика инвестира 15 години едни огромни пари, в дадения случай става дума за милиарди, а после чака още 10-15 години тези пари да се върнат. Като цяло цикълът се затваря за около 30 години. Кой е този нормален инвеститор, който без подкрепата на държавата би си позволил подобно нещо? ... С начина, по който България се отказва да участва в гарантирането на подобен проект, предоставя тази възможност на чужди държави. Но те ще го гарантират, не защото ще искат да гарантират печалбите на България и на българския народ, а за реализацията на собствените си геостратегически цели“.

Втечненият газ може да бъде алтернатива на газопроводите

Овчаров коментира и вноса на втечнен газ тази година. Според него тези доставки могат да бъдат алтернатива на традиционните, но „не бива да залагаме само на конюнктурата, която съществува в момента“. Ситуацията в момента е „изключително благоприятна за втечнения газ, само че преди една година не беше така“, допълни той. „Сигурността на доставките на тръбния газ е значително по-висока и по-малко зависи от конюнктурата на пазара“.

За разваляне на договора с американските ТЕЦ от комплекса „Марица“

„Не мисля, че може този договор да бъде прекратен. Този договор многократно сме се опитвали да го прекратяване, да го променяме и така нататък, но той е направен по такъв начин, че предвижда много тежки санкции. Единственият вариант е някакво споразумение, но не виждам някой да преговаря по въпроса. Можеше да стане в паралел с договорките за изтребителите“.

Зеленият пакт

„Разбрахме, че е Полша е имала позиция - не е подкрепила, защото е договорила някакви специални условия за въглищната си индустрия. Каква е позицията на България, аз не схванах!“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Урсула фон дер Лайен в Европарламента в Страсбург, 27 ноември 2024 г.

Първата голяма инициатива на новата ЕК: Компас за конкурентоспособността

"Компас за конкурентоспособността" ще бъда първата голяма инициатива на новатаЕврокомисия - това обяви нейната председателка Урсула фон дер Лайен при представянето на новия си екип пред евродепутатите в Страсбург. Тя ще се базира на три стълба според доклада Драги - затваряне на иновационната пропаст със Съединените щати и Китай, съвместен план за..

публикувано на 27.11.24 в 11:26

Заради огнището на чума: БАБХ пристигна във Велинград за вземане на повторни проби

Представители на Агенцията по безопасност на храните пристигнаха във Велинград, за да вземат повторни проби от поставените под карантина 1 700 овце заради открито огнище на чума. Служителите на БАБХ бяха възпрепятствани от собственика на най-голямото елитно стадо Димитър Илиев с мотив, че контролните органи не са се легитимирали...

публикувано на 27.11.24 в 11:17

Административните служители искат възстановяване на т.нар. клас прослужено време

Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започва национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с искане да се възстанови допълнителното възнаграждение за придобит стаж и професионален опит за държавните служители. От синдиката припомнят, че през 2012 година т. нар. клас прослужено време беше отнет на работещите в..

публикувано на 27.11.24 в 11:10
Зорница Спасова

Зорница Спасова: Решенията от COP29 са разочароващи

Общият брой на лобистите надвишава броя на делегатите от 10-те страни, които са най-уязвими от изменението на климата . Това заяви пред БНР Зорница Спасова, част от авторския екип на "Климатека", главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към здравното министерство, относно приключилата конференция за климата на ООН..

публикувано на 27.11.24 в 11:00
Марк Рюте и Кириакос Мицотакис, Атина, 26 ноември 2024 г.

Гръцки пилоти ще обучават свои украински колеги

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обсъдиха в Атина възможностите за ефективна помощ за Украйна по линия на Алианса. След споразумение с НАТО  и с Киев гръцки пилоти ще обучават украински колеги на изтребители Ф-16.Това съобщи генералният секретар на НАТО след срещата си с гръцкия премиер в Атина...

публикувано на 27.11.24 в 11:00

БТПП чака законодателство за лобизма

Българската търговско-промишлена палата винаги е подкрепяла правното регламентиране на лобистката дейност в България . Това каза в интервю за БНР Виктория Славчева, главен експерт в юридическата дирекция на БТТП. Палатата участва в работна група по изготвяне на законодателство , свързано с правилата и стандартите за лобизма. Според Славчева..

публикувано на 27.11.24 в 10:52

Успешни предприемачи са гост-лектори на годишната StartUP-конференция в Американския университет

Едни от най-успешните предприемачи ще бъдат гост-лектори на  ежегодната StartUP- конференция, която започва тази вечер в Американския университет в България.  Събитието, което се организира от студентската Start UP-организация, събира в Благоевград  предприемачи, студенти и ентусиасти, които споделят общото желание за развитие в..

публикувано на 27.11.24 в 10:21