Вече 14 години екипът на работилницата за изкуства работи с деца, които са лишени от родителски грижи и развива техните таланти. Днес ателието посещават близо 40 деца и младежи, настанени в социални институции.
На Коледа се събираме заедно, всички най-скъпи хора, украсяваме елхата, получаваме подаръци, помагаме си един на друг, веселим се – така описват семейния празник децата без семейства. „Аз вярвам в чудеса и вярвам, че не се случват само по Коледа“, споделя едно от тях.
Децата виждат доброто и красивото по-добре от възрастните. Дядо Коледа идва чак от полюса, разказват ни децата от ателие „Прегърни ме“. Той е с мустаци, пухкав, има и брада и хубава шапка - допълват портрета му те. И заключават: „Дядо Коледа може да бъде всеки човек, щом помага.“
По-светлата част на живота
Вече имаме две деца, които са студенти – момиче актьорско майсторство и момче, следващо визуални изкуства, имаме и момче в Художествената гимназия и момиче в училище за приложни изкуства, не скрива радостта си Милена Нейова, създател на сдружението.
„Това е нашата мисия – да запалим искрата у тях за желание да се образоват, да откриваме таланта и да им покажем по-светлата част на живота“, разказва Нейова.
С децата се работи в занимания по изобразително и приложно изкуство, четене, дописване и илюстрация на приказки, разкази и стихове, театрални работилници, литературни и кино срещи.
„Започнахме преди много години с тъкачество и шивачество. Бяхме направили етно костюми със съвременно звучене. Правихме търг в Сатиричния театър. После имахме участие в московски фестивал на етно модата“, спомня си Милена Нейова.
Изкуството отваря врата
„Преди две години излезе „Ние, врабчетата“ с техни илюстрации. Сега сме решили да започнем да правим по Валери Петров илюстрации, текстове да дописваме“, допълва тя.
Според Розалия Радичкова, която е част от екипа на сдружението, изкуството отваря за децата врата, която им дава „съвършено различна гледна точка към живота“.
„Това е изключителна опора за тях. Смятам, че това е голяма надежда. Тук има една малка сцена. Рашко Младенов ни подари своя роял и ние се опитваме да приобщим професионални актьори“, отбелязва Розалия Радичкова.
От първо лице
Анио Кьонг е едно от порасналите и успели деца от ателието. Той запазва своята връзка с работилницата и преподава изобразително изкуство на малките посетители.
„Винаги съм им казвал, че всичко зависи от тях. Ако те се стремят към по-добро, ще станат по-добри. Ако вярват в себе си, и другите ще вярват в тях. Давам им себе си за пример, за да видят, че нещата не са толкова трудни, колкото изглеждат, стига да има хора, които те подкрепят.“
Как изглежда вълшебството на Коледа през очите на децата в ателието - чуйте в звуковия файл.Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..