Обществото на бъдещето ще бъде прозрачно, стъпило здраво върху технологията, автономно и самоуправляващо се. В това е убеден Тодор Колев, който е сред тазгодишните носители на наградата „Джон Атанасов“.
Колев е част от „Комрад Кооператив”, организация от софтуерни разработчици, която работи в областта на блокчейн и изкуственият интелект.
Как децентрализирана мрежа за обучение на изкуствен интелект ще повлияе на обществените структури и организации? Проектът на Тодор Колев Wetonomy е платформа за създаване на децентрализирани автономни организации.
Свят без служители
„Има един голям проблем в света – всичко се автоматизира. И това не е като предишните пъти, когато работата се е автоматизирала с тока, парната машина, двигатели, такива неща. Този път се автоматизира когнитивната работа на хората. Няма нещо, в което в бъдеще човек да бъде по-добър от машините относно вършене на работа. В бъдеще аз не виждам свят, в който има служители“, прогнозира Колев в поредицата на „Хоризонт“ - „Разкодирано“.
В бъдещия свят на технологии, които дават неимоверни ресурси, някои ще бъдат полубогове, други – излишни за икономиката, чертае образа на утрешния ден Тодор Колев. По думите му, няма да ги има типичните отношения работодател – работник.
Роботовладелци и излишни хора
„Ще има една класа роботовладелци и една класа излишни хора. Каквото и да стане, ще се стигне до там. Така че искам да помогна да се изгради това общество, да дам началото на едно такова общество.“
И понеже роботовладелците ще са толкова силни, институциите в тяхната традиционна форма и роля също няма да бъдат същите. Докато сега се обръщаме към институция, за да питаме нещо или да бъдем овластени да направим нещо, с блокчейн „можем да постигнем източник на истина, който не зависи от нищо“, допълва Колев.
Некорумпирани институции
„Ще съществуват само институции, които не могат да бъдат корумпирани, а институция, която не може да бъде корумпирана, е изцяло автоматична институция, където няма място, което може да бъде корумпирано.“
Тодор Колев е категоричен, че разделението на хора, неизползващи технологии и такива, които ги използват, ще започне да се случва, а футуристите твърдят, че това ще доведе до нов вид – не хомо сапиенс, а хомо деус – богоподобен човек.
Към тези концепции Тодор Колев добавя и разработката за децентрализирана мрежа за обучение на изкуствен интелект. По думите му, това е необходимо, защото към момента само големите компании имат парите и ресурсите да развиват изкуствения интелект.
Децентрализацията
„От 2017-а имаме тип изкуствен интелект, който е изкуствен интелект, който прави изкуствен интелект. Хората вече не са най-добрите създатели на изкуствен интелект. Той се самосъздава и самоусъвършенства. Гугъл, големите компании правят системи, които създават изкуствен интелект. Те го правят в техните централизирани data центрове. Ние искаме да създадем система, която позволява това да е децентрализирано – хората да притежават изкуствения интелект, който бива трениран и създаван“, подчертава Колев.
Светът на свободните хора
Той е убеден, че когато сами си изтренираме изкуствения интелект, няма да сме зависими от корпорациите, които го правят. А това ще доведе до „един свят от хора, които са фундаментално свободни“.
И всичко това ще се случи до 10-15 години, прогнозира Тодор Колев от „Комрад Кооператив“. Затова той и съмишлениците му искат да са на гребена на вълната, поставяйки и България в потока на новите технологии.
На световно ниво
„София се превръща в доста интересна Силициева долина. София си се развива от много години. Ние просто участваме в тази екосистема. Нашите проекти и други интересни проекти тепърва ще покажат, че в България стават неща на световно ниво.“
Не е важно дали човек ползва или създава технология. Важното е да участва в тази технологична икономика, уточнява Тодор Колев. „Както преди е имало аристократичен елит, след това капиталистически елит, смятам, че бъдещият елит ще е смесица от капиталистически и инженерен елит.“
Според Колев основните въпроси са три – аз кой съм, кои са другите и какво се случва в света.
Сегашните ученици няма да работят?
„Учениците, които сега в момента учат, трябва да знаят, че най-вероятно няма да работят. Не просто защото има проблем с тях, а защото икономиката няма да има нужда от служители. Така че цялата концепция „Аз уча, за да работя“ е излишна. Аз уча, за да знам. И това е много голяма грешка на образованието в момента. То е създадено за хора на поточните линии. Но самото образование е такава поточна линия. То ти казва: научи 1, 2, 3, защото трябва, а не защото искаш.“
Краят на поточната линия е счупен, той води в пропаст, предупреждава специалистът. Любимият му слайд в презентациите е този, който задава въпроса – какво ще правиш, ако няма какво да правиш? „И хората, които ще оцелеят в бъдеще, са хората, които много добре могат да си отговорят на този въпрос.“
Обучение у дома
Голяма част от хората, които работят при Колев, са т.нар. home скулъри, обучаващи се у дома. И той отчита, че средностатистически са по-добри от тези с най-добри постижения, излизащи от училище. „И това са хора, които имат съвсем различен поглед към света. Те виждат свят, пълен с възможности, а не свят, пълен с ограничения и правила“, подчертава отличеният с „Джон Атанасов“ Тодор Колев.
Как ще изглежда бъдещето слушайте и в звуковия файл.Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..