Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прогнози на носители на наградата "Джон Атанасов"

Димитър Чакъров: Границите между училище и индустрия ще започнат да изчезват

18-годишният ученик е посветен на проекти за анализ на криптирани данни

Димитър Чакъров
Снимка: Личен архив

Всеки човек трябва да си намери малкото си място в света и да развива онова, в което е силен. За Димитър Чакъров това е науката. Сега той е в 12 клас в Математическата гимназия в Пловдив. От години се занимава с математика. Участието му в различи проекти и състезания и получените отличия са го насочили към използването на знанията в практиката, по-конкретно в областта на криптографията.

Димитър Чакъров разказва, че интересът му бил провокиран от Явор Папазов, който се занимава със сигурност на данните в Европейския институт по сигурност. Така Димитър се захванал с проект за анализ на сложността на пълно хомоморфникриптографски схеми в имплементации на програми.

Операции върху криптирани данни

„Първата такава специална криптографска система, която ни позволява да правим операции върху скрити данни, да си работим със скритите данни, без изобщо да разбираме какви са те. Извършваме операциите, получаваме си криптиран отговор, знаем, че този отговор е верен, но не знаем какъв е, тоест не можем да видим какво е зад криптирания отговор. Това нещо се случва преди десет години“, обяснява Димитър Чакъров. Простичко казано сега той се опитва да направи изследването на такива криптографски схеми по-лесно за експертите.

Димитър Чакъров

Работата му няма да има директно отражение върху живота на хората, но последиците от сектора, в който работи 18-годишният ученик, са с огромно значение. Самата област е абстрактна, признава той. „И доста дълго време ми отне да разбера изобщо какво се случва в областта. Това е сложното.“

За сложното си има ментори, чиято помощ е неоценима, допълва Димитър. Има си и училища, които не са в България. Сега е в процес на кандидатстване в западни университети, чиито отговори чака до няколко месеца.

„Пътят ми минава през университета. След това дали ще остана в теоретичните среди или в индустрията, не се знае, но винаги я има опцията и за двете“, споделя Димитър.

„Опцията България винаги е съществувала за мен, но областите в математиката, които са ми интересни и криптографията, на границата между математика и други науки, които в момента си ми интересни, експертите в тези области не са в България“, посочва дванайсетокласникът.

Училището нито помага, нито пречи

В момента училището по думите му е неутрално, то не помага, но и не пречи, смята Димитър Чакъров. „Досега не ми е създавало пречки с моите извънкласни дейности.“

Но щом интересите на учениците са излезли извън традиционното знание и се простират в извънкласните, там според Димитър е нужна повече подкрепа. Той припомня добрите традиции на страната ни в олимпийските среди по природни науки и в изследователските среди. И подчертава, че спонсорствата за отборите или за отделни ученици са ограничени и недостатъчни.

„Можем да ги наречем „символични“. С една стипендия за ученик не може да се разработи цял проект, да се направи цяла една екосистема около един проект. Колкото повече напредва технологията, изобщо науката в България, ще се нуждаем от още повече финансова подкрепа“, коментира Димитър.

Краят на класическото образование

Образованието ще се ориентира и откъсва все повече от сегашния фундаментален модел един човек да преподава на други 30 към това, ако нещо ти е интересно, да се задълбочиш в него, да го изследваш, накрая да излезеш „с готов продукт, готов резултат, готово решение за даден проблем“.

„Границите между академия, между училище и индустрия може би ще започнат да се пречупват, да се губят“, прогнозира Димитър Чакъров. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Международния ден на джаза – самопризнания за вечното притегляне към любимата музика

"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..

публикувано на 30.04.25 в 08:05
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57