Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 22 - 28 декември 2019

Денис Урубко и Дон Боуи (вляво)
Снимка: Simone Moro



Започнаха зимните експедиции по осемхилядниците. Йост Кобуш е в Базовия лагер на Еверест. 27-годишният германец си е поставил амбициозната цел да изкачи върха по Западния гребен и кулоара Хорнбайн, соло, без допълнителен кислород. Все още обаче не се знае дали в последния момент няма да предпочете друг или комбинация от други маршрути. Миналата неделя Кобуш пусна първото си съобщение от Базовия лагер - 3 дни, след като изкачи Айлънд Пик (6186 м), четвъртия си шестхилядник от процеса на аклиматизация за Еверест. Герамнският алпинист съобщи, че се е наложило да укрепи палатката си с камъни, заради силните ветрове в района на Базов лагер.

Йост Кобуш
Алекс Чикон и екипът му преминаха успешно протока "Дрейк" на път за Антарктида. Испанецът споделя, че това са били "много трудни дни" и според капитана на кораба, подобни ветрове на Карибите се равняват на ураган от четвърта категория. На 26 декември Чикон и екипът му са прокарали маршрут към връх, който се предполага, че не е изкачван досега. Изкачванията в Антарктида и после, на шестхилядника Ама Даблам (Непал), ще бъдат аклиматизация за Чикон в опита му за зимно изкачване на Еверест.

Корабът на Чикон
Руснакът с полско гражданство Денис Урубко, канадецът Дон Боуи и приятелката му Лота Хинца са в Базовия лагер на Броуд Пик и съобщават, че по пътя от Конкордия до там е имало един метър сняг. С присъщия си оптимизъм Урубко пише, че времето е добро. Дон Бои обаче продължава да е болен.

Междувременно, Симоне Моро и Тамара Лунгер започнаха своя трекинг през ледника Балторо до Базовия лагер на Гашербрумите, където се очаква да пристигнат след около седмица. Двамата прекараха месец в барокамера в Италия, където по изкуствен път (като част от научен експеримент) постигнаха аклиматизация до 6500 метра височина. Целта на двойката е да осъществи първи в историята зимен траверс на 2 осемхилядника - Гашербрум 1 и Гашербрум 2.

Симоне Моро и Тамара Лунгер
Шерпът Мингма Джи и екипът му обявиха, че все пак зимната им експедиция на К2 ще се осъществи. Планът им да запишат първо в историята зимно изкачване на последния осемхилядник, неизкачен през зимата, беше отменен, поради недостиг на средства, но очевидно този проблем е решен и по Коледа екипировката им пристигна в Пакистан. Екипът на Мингма Джи включва трима новаци по осемхилядниците - Джон Снори (Исландия), Гао Ли (Китай) и Томас Ротар (Словения). Снори е изкачил миналата година К2 и Броуд Пик, има опит и на Манаслу. Гао Ли изкачва Манаслу през 2016 г., следват Еверест, а после Лхотце и Макалу. Ротар изкачва за последните 3 години трите най-високи върха на планетата - Еверест, К2 и Канчендзьонга. Всичките си изкачвания тримата са направили с допълнителен кислород и засега не е ясно дали отново ще ползват, но Мингма Джи заяви, че лично той ще опита без. Екипът включва и трима шерпи - Тамтинг, Пасанг и Кили Пемпа, които от години работят с клиенти. Тамтинг има близо 50 експедиции по високи върхове, като само на Еверест е бил 9 пъти. Пасанг е изкачил 8 пъти най-високия връх на планетата и още други осемхилядници. Кили Пемба пък е бил на Еверест 11 пъти. Що се отнася до ръководителя на експедицията -  Мингма Джи, той е изкачил 13 от 14-те осемхилядника (Еверест - 5 пъти, К2 - два пъти). Има и 3 премиери на шестхилядници в Непал. Друг член на експедицията - Сарбаз Кан, пък е изкачил К2, Нанга Парбат, Броуд Пик, Манаслу и Лхотце без допълнителен кислород. 

Мингма Джи

В последната рубрика за тази година - информация за трите най-трудни спортни маршрута, изкатерени от българи през 2019-а, и трите са 8с.
Единият е "Как ще ги стигнем" край Карлуково, пещера Проходна, преминат от Ивайло Радков-Фазата. Другият е "Напред", пак на същото място, изкатерен през ноември от Емилиян Колевски, който го определя като "труднo" 8c. В момента Емо катери в Леонидио и на 26 декември е преминал линията "Haraktis" 8b от втори опит.

Кристиян Петров в Гърция
Третото 8с се казва "Непобедим" на Карлуково и е изкатерено от Кристиян Петров, който в момента също е в групата българи, катерещи по празниците в Леонидио, Гърция. 

Интервю с Кристоян Петров чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22