„Проблемът на Перник е първата проява на проблем, който ще има все по-голямо значение за цяла България. От десетилетия пропускаме възможността за една разумна стратегия за ползване на водите. С водите очевидно се правят много злоупотреби – частни ВЕЦ-ове, частни язовири, там няма особен контрол и те се явяват мощен фактор за източване на потенциала от води. Проблемите с водата ще се превърнат в ключови политически проблеми“. Това коментира пред БНР политологът доц. Огнян Минчев.
Според него правителството не е пряко заплашено да приключи мандата си предварително, „очевидно е, че ГЕРБ осъществява изтощено и амортизирано управление и има нарастващи фактори за избухване на неочаквани кризи“.
В предаването „Неделя 150“ политологът Страхил Делийски заяви, че евентуални нови конфигурации в управлението могат да бъдат функция на два основни фактора:
„Единият е свързан с консервативната мотивация на политическия елит да възпроизведе властовата си позиция. В този случай всичко е възможно с оглед на запазване на определен тип властови баланси. На второ място подобни конфигурации ще имат смисъл и легитимност, доколкото са функция на обществени очаквания. Всяка конфигурация ще се сблъсква с все по-нарастващото недоверие в политическия елит“.
По думите на Делийски факторите, които обуславят вътрешния живот на партиите, до голяма степен ще влияят върху поведението им навън:
„Партиите ще се опитват да решават предизвикателствата във вътрешнопартиен план преди всичко. При ГЕРБ е по-проблемно, защото, освен че трябва да решават вътрешнопартийни проблеми, трябва и да управляват… Може би сме стигнали до момента, в който партийните елити си казват, че така повече не може“.
За доц. Минчев няма индикации, че би се появила нова, още по-малко радикална, алтернатива.
„Основният ресурс на управлението на ГЕРБ е липсата на алтернатива“.
Страхил Делийски:
„Политическото представителство не може да отговори на очакванията на огромната част от населението. Всеки разговор за коалиции става разговор за технология на овладяването на властта, а не за технология на демократичен политически процес... Знаците за позитивно развитие на българския политически процес през тази година не са особено много. Процесите по ерозия в доверието към политическата система ще се задълбочат. Търсенето за различен тип политически действия и взаимодействия ще нараства“.
Двамата анализатори коментираха и международната политическа картина.
„През последното десетилетие настъпи опасна дезинтеграция на международната система в глобалния свят. Процесите са труднопрогнозируеми. От днешна гледна точка изглежда вероятно Доналд Тръмп да получи втори мандат на изборите в САЩ. Що се отнася до новата Европейска комисия - тя едва ли ще притежава този властови ресурс, който да ѝ позволи да направи необходимите реформи в структурата на Европейския съюз, с цел да го укрепи. С напускането на Великобритания, с изхода Ангела Меркер на изхода политическата си кариера, с неовладяната амбиция на Еманюел Макрон да се превърне в нов лидер на ЕС - всичко това са процеси, които не са оптимистични за развитието на Евросъюза. Ние сме заобиколени отвсякъде с нарастваща лавина от кризи. Тази криза ще изисква важни и отговорни решения, както и решителни действия“, заяви доц. Минчев.
Делийски припомни прогнозите за настъпваща финансова криза:
„И е важно този път ЕС как ще реагира. Преди евроизборите много се говореше за преосмисляне на основните договори, върху които се крепи сегашният ЕС, с оглед на усещането, че по този начин той повече не може да функционира ефективно. Не съм оптимист за потенциала на ЕК да влезе в реформистки режим на управление“.
Интервюто с доц. Огнян Минчев и със Страхил Делийски можете да чуете в звуковия файл.
Гръцките медии съобщават за спешно изграждане на убежища в Атина срещу евентуален ядрен удар от Русия. По примера на други европейски страни и в Атина се изграждат подземни убежища поради изостряне на напрежението между Русия и Украйна, информират медиите. Използват се вече съществуващи подземни тунели, които се приспособяват за убежища...
От Комисията за защита на конкуренцията съобщиха,че проверяват офиса на Асоциацията на българските застрахователите. Инспекторите ще изземат документация и ще проучат дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност", координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което..
Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани? Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "..
В САЩ днес отбелязват Деня на благодарността, който по същността си това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за реколтата с която ги е дарил, но с времето се е превърнал и в един от най-обичаните светски празници. Освен с религията, денят се свързва и с първите английски заселници, наричани пилигримите, които след..
ГЕРБ внесе в Конституционния съд искане за тълкувателно решение дали при изтекъл мандат Висшият съдебен съвет продължава в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. В искането се иска и тълкуване за това да ли е допустимо със закон или друг акт на парламента тези правомощия при изтекъл мандат да бъдат ограничавани. В трети..
От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар. В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни..
Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас - без такси и налози. По време на общественото обсъждане в енергийния регулатор изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов обясни причините дружеството да повиши прогнозата си от 8 на 11 на сто...
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..