Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарство против акне предизвиква суицидни мисли

Проверка на страничните ефекти предстои във всички страни от ЕС

Снимка: БГНЕС

В ход е проверка на британския регулатор на пазара на лекарства на използван от десетилетия лекарствен продукт за екстремни форми на акне. Проверката е предизвикана от документираните през 2019 година 10 самоубийства в страната, които се свързват с приемането му от пациенти.

Медикаментът, който съдържа активното вещество изотретиноин, се продава и на българския пазар. Той е използван като крайно средство за лечение на тежки форми на акне с риск да остави постоянни белези върху кожата.

Към текущия момент става дума за съмнения за връзка между десетте случая и прилагането на медикамента. Проверката е рутинна процедура при постъпването на подобни сигнали, каза пред „Хоризонт“ Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара. Той обясни, че това може да доведе до промени в листовката за пациента или дори до отстраняване на медикамента от аптечната мрежа.

Активното вещество

Активното вещество изотретиноин е от групата на вещества, които са структурно подобни на витамин А, поясни Антон Вълев. Съществуват много лекарствени продукти, които го съдържат, тоест проучването на британския регулатор не касае само едно лекарство, уточни той.

„Става въпрос за тези лекарствени форми, които са за прием през устата. Всички останали лекарствени форми, локални – крем, гел и други подобни, съдържащи изотретиноин, нямат тези странични ефекти поради пътя си на приемане и съответно не са обект на това разследване в момента.“

Изписват го рядко

Според Антон Вълев това лекарство се изписва „изключително рядко и се ползва от изключително малко пациенти“.

„И до момента е известно, че може да води до нарушения в психиката на някои пациенти“, отбеляза Вълев и допълни, че в България няма информация за подобно въздействие върху наши пациенти.

Мисли за самоубийство

„Може да доведе до сиуцидни мисли, тоест пациентът може да мисли за реализация на самоубийство – това е най-тежкият страничен ефект. Другите много тежки странични ефекти са по време на бременността – ако бременна жена приема това лекарство, почти сигурно е, че плодът ще бъде увреден и ако се стигне до раждане, детето ще бъде с уродства. Нелеки странични ефекти може да има по отношение на лигавиците – изключително силна сухота на очната лигавица или на устната лигавица, които да се наложи да се коригират с други средства. Също така има изразени тежки ефекти върху дейността на черния дроб.“

Антон Вълев коментира, че тези ефекти са с относително ниска честота – по-малко от 1 на 1000 и по-малко от 1 на 10 000, а като се умножи това по изключително малкия брой пациенти, които стигат до такава терапия, се стига по-скоро „до преекспониран и екзотичен казус".

„Защото аз в момента на пазара се сещам  за доста лекарства, които имат доста по-голяма честота на предписване, със също толкова тежки странични ефекти.“  

Предстоящи проверки

Инициирането на тази проверка от британската агенция автоматично ще доведе до включване на европейската агенция, а по нейна линия ще бъдат извършени проверки във всички държави от ЕС, обобщи Вълев. 

Повече по казуса ще научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35