Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ели Геранмайе: ЕС трябва да удържи ядреното споразумение с Иран поне до изборите в САЩ

Ели Геранмайе от Европейския съвет за външна политика

Конфронтацията между Съединените щати и Иран носи множество рискове - разпадане на Ирак, възраждане на групировката „Ислямска държава“, скок на цените на петрола и на инфлацията в глобален мащаб.

В тази обстановка в петък Съветът на външните министри от Европейския съюз упълномощи върховния представител за външната политика Жозеп Борел да се заеме по-активно с посредничество между Вашингтон и Техеран.

Европейските дипломати обсъждат и ответни действия след поредната декларация на Иран за намаляване на ангажиментите му по ядреното споразумение от 2015 година, което е в основата на иранско-американските противоречия. Моментът непосредствено след убийството на Касем Солеймани е крайно неподходящ за натиск върху Техеран, предупреждава Ели Геранмайе от Европейския съвет за външна политика в интервю за „Събота 150“.

- Трябва ли Европейския съюз да се готви за пълномащабна война в Ирак? 

- Поне засега изглежда, че Съединените щати и Иран се отдалечават от пряка военна конфронтация и, поне за известно време, ще имаме период на "охлаждане". Приоритетът за Европа сега трябва да бъде да намери политическо решение, с което да удължи този период колкото се може повече, и да държи Техеран и Вашингтон далеч от нови сблъсъци в Близкия изток.

- Мислите ли, че европейските дипломати са напипали правилната посока?

- Мисля, че Европа трябва да се заеме с постигане на деескалация с повече усилия на най-високо политическо ниво.

Нужни са по-целенасочени усилия за изработване на пакет от икономически мерки, които да бъдат предложени на Иран и които ще позволят на европейците, заедно с Русия и Китай, да предотвратят нова ядрена криза през идните месеци.

- Иран намалява все повече ангажиментите си по Съвместния всеобхватен план за действие. Все пак, на заседанието си в Брюксел вчера външните министри на Евросъюза не активираха заложения в плана арбитражен механизъм, който може да доведе до възобновяване на санкциите на ООН срещу Техеран. Неофициално се твърди, че решението вече е взето, но се изчаква по-подходящ момент. В същото време Съединените щати наложиха съкрушителни мерки срещу иранския стоманодобив. Чий подход е правилният? 

- Не виждам какво Европа може да спечели, като изостри и отнесе спора към Съвета за сигурност или като наложи нови санкции на Техеран. Това крие риск да провокира Иран да разгърне ядрените си дейности и да закрие дипломатическите канали -- които са абсолютно необходими в момент, когато сме свидетели на кулминация в напрежението между Иран и Съединените щати.

Европейците трябва много внимателно да боравят с арбитражния механизъм и, честно казано, да се опитат да спечелят време поне до изборите в Съединените щати през ноември. Тогава ще стане ясно дали Иран и европейците ще трябва да се справят още 4 години с политиката на Доналд Тръмп.

- Лидерите на Великобритания, Франция и Германия призоваха за намаляване на напрежението, като подчертаха обаче негативната роля на Иран, без изобщо да споменат действията на американците. Изглежда, Доналд Тръмп е решил, че, каквото и да прави, европейците ще го подкрепят. Трябва ли Европа да се дистанцира по-отчетливо от онези действия на Вашингтон, които водят до ескалация на кризата?

- Европейците първо трябва да определят ясно приоритетите си по отношение на Иран и Близкия изток като цяло и след това да ги защитават срещу всеки, който се опитва да ги подкопае - бил той Иран или Съединените щати.

Очевидно е, че Съединените щати при администрацията на Тръмп не допринасят за стабилността на региона и, на практика, засилват напрежението чрез кампанията за максимален натиск, с която провокират ответните действия на Иран. Всъщност именно Вашингтон подтикна Иран да увеличи регионалната си роля. Вижте само какво стана в Ирак след убийството на Касем Солеймани - иракският парламент подготвя условията за изтегляне на американските войски, което неизбежно ще осигури възможности за Иран да засили влиянието си.

Така че европейците трябва да съсредоточат усилията си, първо, в предотвратяването на война. Второ, в самия Ирак те трябва да пазят интересите си по отношение на борбата с групировката „Ислямска държава“ и да запазят военното си присъствие на терен в координация с иракското правителство.

- Американският президент поиска от НАТО да увеличи ролята си в Близкия изток. Не е ли това шанс за европейските съюзници да придобият по-силен лост върху събитията в региона?

Едно увеличено присъствие на НАТО в региона може да е от полза за европейците - да засили сътрудничеството в сферата на сигурността с правителствата на Ирак и Афганистан, особено във военното обучение, което е важно, за да не допуснем възраждане на групировката "Ислямска държава". Но главната роля, която Европа е в състояние да изиграе, е политическа - да подтикне всички актьори към дипломатическо решение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Криле за приземяване“ и творчеството на Диана Иванова

И в най-уредената държава да отидеш, си чужденец. Това е разбрала поетесата Диана Иванова, когато обстоятелствата я принуждават да напусне родния Сливен и да отиде в Англия при децата си.   Там работи в Медицински център, но едно редовно слушано българско предаване като "Рано в неделя" и болката към България тази година я вдъхновяват да..

публикувано на 09.06.24 в 06:00

Нов дежурен кабинет във Велико Търново - пациенти има, лекари - не

Над 50 хиляди лева вложи Диагностично-консултативният център в областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново, за да разшири и ремонтира дежурния кабинет за неспешните пациенти на общопрактикуващите лекари през нощта, почивните и празничните дни. Осигурени са добри условия, но няма медици, които да дават дежурства . Така кабинетът ще..

публикувано на 04.06.24 в 06:40

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза - важна за зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58