Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ислямът - във фокуса на МЕНАР 2020

Фестивалът за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка представя копродукции със скандинавски страни

| обновено на 14.01.20 в 15:04
Започва 12-тото издание на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка „София Менар“.
Снимка: www.menarfest.com

Най-награждаваният египетски филм за последното десетилетие - "На края на света" ще открие тази вечер 12-то издание на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка София МЕНАР в Дома на киното. Това ще е единствената прожекция на лентата, номинирана за „Златна палма” в Кан и представила Египет в надпреварата за чуждоезичен „Оскар”.
Фестивалът ще продължи до края на месеца, обясни един от организаторите му Здравко Григоров от компанията "Позор". Тематично целта на филмите е да представят хората, изповядващи ислям

"Това е основната обединителна линия, но в никакъв случай не е само това. Хората са свикнали, когато говорим за такъв тип кино, то да бъде малко по-различно от това, което виждаме в масовите кино салони. Историите са много по-човешки - няма специални ефекти, набляга се повече на актьорската игра, на добре написаните сценарии“. 

Сред заглавията във фестивалния афиш е "Приказният замък", последният филм на режисьора Реза Мир Карими, който ще има прожекция на 24 януари.

"И другият филм, на който искам да акцентирам от иранските заглавия тази година, е филмът "Домино", който пък на 18 януари ще има специална прожекция, по време на която ще представим книгата на Людмила Янева за жените в иранското кино", допълни Здравко Григоров пред "Хоризонт".

Интересен акцент във фестивала Sofia MENAR 2020 е представянето на копродукции между скандинавски държави и страни от Близкия Изток.
"Политическата ситуация - да, тя винаги присъства във филмите. От началото, от създаването на фестивала ние винаги имаме една такава нишка, която ни съпътства. Първо беше Арабската пролет, след това беше бежанската вълна, сега отново имаме размирици в Близкия Изток. Фестивалът е "свикнал". Няма как обстановката в региона да не се отрази и върху филмите, които ние показваме, но като цяло искаме да покажем и традициите, и културата на народите от този регион", подчерта Здравко Григоров.
„Повечето от филмите са отличени на много международни фестивали преди да бъдат показани в България. Всички те са премиерни за българските екрани, а характерното от няколко фестивала насам е, че показваме повече качествени филми за сметка на количеството им“, обобщи той.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24
Ace Bullet

Музика на Лейди Гага в дебют на Ace Bullet

Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..

публикувано на 22.11.24 в 09:51
Десислава Тихолова

Нова изложба "Луксът в "Малката Виена" в Музея на градското всекидневие в Русе

Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...

публикувано на 23.11.24 в 10:25

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48