Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Зелени закони": Щетите от заменките са за милиарди

Позицията на Министерството на земеделието е, че процедурата по търсене на обезщетение от 80 милиона лева не трябва да бъде спирана.
Снимка: Ани Петрова

Представители на „Зелени закони“ и на коалиция „За да остане природа в България“ се срещнаха със земеделската министърка Десислава Танева, за да обсъдят заменките и евентуално тяхно разтрогване. Според редица мнения исканото от държавата обезщетение от 80 милиона лева не отговаря на пазарната оценка на имотите.

„Ние сме направили оценка само на 10 заменки и само за тях сумата, която установихме като непозволена държавна помощ, е 1 милиард и 80 милиона лева“, каза в интервю за БНР Вера Стаевска, ръководител на проекта „Зелени закони“. Тя добави, че общият брой на заменките, обект на наказателната процедура, е 130.

Според екоактивистката министър Танева е поела ангажимент да препрати информацията, подадена от „Зелени закони“, към Европейската комисия.

Стаевска припомни в интервю за БНР, че решението на Европейската комисия, че заменките представляват незаконна държавна помощ, е от септември 2015 г.

В предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ екоактивистката каза, че въпреки че такива заменки са правени и преди 2007 година, сега се оценяват само сделки, сключени по времето на членството на България в ЕС.

Според екоактивистката на срещата земеделската министърка е изразила позиция, че вече е подписала оценката, според която държавата ще търси 80 милиона лева обезщетение и не иска да спира процедурата и да я връща в начален етап.

Вера Стаевска посочи, че за анализа на заменките са използвани данъчни оценки на имотите вместо пазарни и добави, че еколозите настояват моделът да бъде сменен, а министърката да не приема становището на експертите.

„Държавата трябва да възобнови разследването на заменките въз основа на оценките на „Зелени закони“ и на разследването, направено от бТВ“, каза още екоактивистката.

„Въз основа на новата информация държавата може да не приеме сегашната оценка и да поиска нова“, категорична бе Вера Стаевска.

Според „Зелени закони“ друг вариант, освен да се търси обезщетение, е сделките да бъдат разтрогнати или да бъдат обявени за нищожни, тъй като обект на голяма част от заменките са имоти, които са изключителна държавна собственост – например дюни в Шкорпиловци, Крапец и Несебър.

„Зелени закони“ ще внесе в земеделското министерство конкретни предложения, каза в заключение Вера Стаевска.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08
Снимката е илюстративна

Eдна седмица на остров Сардиния

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..

публикувано на 03.10.24 в 10:21