Сайтът за новини и анализи от сферата на културата въпреки.com навърши 6 години. Негови създатели са дългогодишните журналисти Зелма Алмалех и Стефан Джамбазов. Концепцията "въпреки" тръгва от програма "Христо Ботев" на БНР, когато Джамбазов прави предаването "Въпреки всичко". С известни трансформации във времето идеята продължава живота си в частни радиостанции и нейно естествено продължение се оказва едноименният сайт.
За 6 години сме пуснали 867 материала, каза в предаването "Хоризонт до обед" Стефан Джамбазов. "Като повече от половината са срещи - разговори с хора от културата, изкуството, обществото и това са може би най-интересните хора в България."
Мисленето отвъд Драгоман
След дългогодишна работа в актуален ритъм и следване на политическия дневен ред двамата решават да работят в нова посока.
"Нещата според нас са винаги по-сложни, по-интересни, по-дълбоки и за нас културата, изкуството са това, което дава наистина този хоризонт. Да не мислим само за момента или, както аз понякога грубо и досадно се изказвам - за това, че един от проблемите ни е, че в мисленето си стигаме до Драгоман", отбеляза Зелма Алмалех.
Като казваме "култура", ние не разбираме само фактите на изкуството, допълни Джамбазов. "Разбираме културата в обществото, в общуването, в начина, по който се отнасяш към един или друг факт. /.../ Ние се опитваме да отворим хоризонта за общуване на едно по-висока емпатия."
"Въпреки" не като отрицание
"Убедени сме, че в България има много смислени хора и се опитваме по някакъв начин тези хора да ги проектираме при нас. За това "въпреки" става дума. За тези хора, които съществуват. И се опитвме това по някакъв начин да утвърдим, т.е. въпреки-то ни е, за да утвърдим нещо", допълни Джамбазов. Нямаме културата да приемаме критиката, смята журналистът.
Първоначално сайтът започва с идеята да публикува информация за по-тясна, професионална аудитория.
"Но с времето усетихме, разбрахме, че всъщност страшно много хора ги интересува това. Дори и като тип препоръка къде да отидат, какво да гледат. Едно от нещата, което най-много ни радва, е това, че го четат много млади хора", изтъкна Зелма Алмалех. Тя отбеляза, че са работили с представители на най-различни сфери извън културата - например с екоактивистите от "Грийнпийс", с работещи в науката и IT сектора. Занимавали са се дори със спортна тематика като проява на културата, а "не просто резултати, състезания, веене на байраци".
Сайтът има читатели и в чужбина. "Затова ние много се стремим да привличаме като автори млади хора. Имаме такива не само от академиите по изкуствата, от университета и други места. Хора, които живеят и работят извън София, от чужбина. И се получава един наш общ диалог. Има и един друг момент, който е много важен - че винаги сме били добронамерени", посочи още Алмалех.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
"Мисля, че постигнахме отличен резултат в пленарната зала само преди няколко минути – 531 евродепутати гласуваха "за“ България да се присъедини към еврозоната, проправяйки последните стъпки към това, което казваме от дълго време, че "еврото е стабилност“, знаете, еврото означава сигурност и стабилност". Това коментира пред БНР председателката на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В последните години областната болница се превърна в база за обучение и има сключени договори с всички медицински университети в страната. Освен заплатите по Колективния трудов договор, специализантите..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..