Ценна и изключително рядка стихосбирка на средновековния персийски поет Хафез беше открита след кражбата й и беше показана в Амстердам, предаде БТА.
Творба за около 1 млн. евро
Произведението е инкрустирано със злато и е оценено на около 1 милион евро. Стихосбирката изчезна навремето от колекцията на ирански антиквар, който се беше установил в Германия и почина през 2007 г.
След продължителни проучвания в подземния свят, нидерландецът Артур Бранд, наричан още „Индиана Джоунс в изкуството“ заради успехите си в разследванията, успя да се добере до ценния ръкопис. Той го показа на журналист от Франс прес в Амстердам.
Бранд довери, че откритието е било много важно за него, тъй като артефактът е с изключителна културна стойност.
Става дума за най-стария екземпляр на „Диван“, събрал стиховете на най-известния персийски поет-мистик Хафез (1315-1390). Неговото творчество е вдъхновило по-късно известни западни литератори, като германеца Гьоте и американеца Ралф Уолдо Емерсън, който нарича Хафез „принца на персийските поети“.
Кражбата на ценната стихосбирка, датираща от 1462-63 година, била установена от семейството на антикваря Джафар Гази след неговата смърт в Мюнхен през 2007 година. Въпреки че част от колекцията му била намерена от германската полиция през 2011 година, най-ценното издание - „Диван“, липсвало.
Интерес от властите на Иран
През 2018 година ирански търговец на произведения на изкуството, установен в Германия, се свързал с Бранд и го повикал по спешност. Информаторът бил посетен от представители на иранското посолство, които също издирвали стихосбирката. Той насочил холандеца къде да я издири.
„Тогава започна обратното броене и трябваше да изпреваря иранците, за да върна открадната книга на семейството на Гази, неин законен собственик“, каза Бранд.
Той продължил разследването, което го отвело в Лондон, където се срещнал с един много изнервен човек. Колекционер бил купил средновековния артефакт и едва след това разбрал, че е краден и се издирва в цял свят, включително и от иранското правителство.
Бранд получил стихосбирката благодарение на посредник през 2019 година. Арт детективът ще посети Мюнхен в сряда, за да предаде произведението на германската полиция.
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...