„Трябва да вярваш в това, което показваш на сцената“. В това е убедена актрисата Неда Спасова. В „Нощен Хоризонт“ тя сподели, че киното и театърът (двете места, на които се изявява успешно) си приличат по „играта в неиграта“ и по истината – „и пред обектива, и под прожекторите ти пресъздаваш истина“.
Неда Спасова играе в пиесите „Бесове” в Театрална работилница „Сфумато“; в „Съгласие“, „Тирамису“ и „Ревизор“ в Театър София. На големия екран тя беше Царицата на розите във филма „Дамасцена“, а на малкия е медицинската сестра Кая Райкова в „Откраднат живот“ (вече започнаха снимките на деветия сезон на сериала).
Неда завършва НАТФИЗ през 2014 година в класа на проф. Маргарита Младенова. От началото на 2018 година е част от трупата на Театър София. В момента репетира „Унижението“ на Майк Бартлет. „Унижението“ и „На четири уши“ на Питър Шафър ще бъдат показани пред публиката в едно представление, премиерно за Театър София в края на февруари.
Неда – между „не“ и „да“
„Възприела съм името си като мисия – да си намеря баланса в живота. Никога да не е докрай „не“, никога докрай „да“. Понякога трябва да си категоричен. Много често казвам „да“ и след това съжалявам, че не съм била по-сигурна в избора си“, признава актрисата.
В автобиографичната си пиеса бих изиграла…
„За експеримент бих пробвала да изиграя себе си в най-лошата си светлина. Когато видиш всичките слабости на някакъв образ, тогава изплува истинската му същност“.
Неда в реалния живот
„Много спокоен и уравновесен човек съм. Много съм толерантна, но понякога това ми играе лоша шега, отговорна, винаги си знам текста, винаги съм подготвена, не закъснявам“.
Корените на Неда са впити в търсенето и постигането на сигурност, а крилата ѝ са разперени към това да бъдем по-добри хора, като за целта тя използва изкуството.
Героините на Неда силно влияят върху нея самата – върху поведението ѝ, върху възприятията ѝ, върху мисленето ѝ, особено по време на активната работа по даден проект:
„Аз се уеднаквявам с човека, когото играя, опитвам се да му вляза под кожата и той започва да ми влияе“.
От прохождането в театъра в Младежкия дом във Враца до днес
„Като тийнейджър в младежката трупа не гледах сериозно на нещата, беше ми хубаво, срещах се с хора, които мислят като мен. Там намирах семейството си. В НАТФИЗ започнах да гледам на всичко по-сериозно. Отнасях се много отговорно към обучението си в Академията, защото това ще премине в моя професия. Просто исках да си взема всичко и да си натрупам това количество умения и средства, с които свободно да боравя, когато се наложи. Днес продължавам да съм отговорна, това е професията ми, трябва да се боря за нея, не само да я запазя, но и да се развивам. Гледам да си поддържам ритъма“.
Снежната кралица
Първата роля на Неда е Снежната Кралица. Този образ поставя началото на серия, непрекъсвана досега, на по-студени по характер героини:
„Много бих искала да изиграя Жулиета или Офелия, но няма да ми подхожда. Ссигурно бих била способна, но тялото ми много ще се измъчи с една чужда за мен душа… Много би ми било интересно да се сблъскам с една чисто като персонаж слаба жена или фриволна жена. Различни неща са ми интересни“.
За изграждането на образа, в който трябва да влезе, Неда най-много разчита на визуалния инструмент. Той ѝ действа най-сетивно.
Героите в живота
„Важното е да намериш себе си. Обичам силните хора, тези, които се опитват да променят света. Обичам честните хора“.
Киното и театърът са?
„Свобода! Сладкото на тази професия е, че имаш възможност да живееш живот, който не ти е отреден от Бог, не си избрал ти“.
Блогът на Неда
Скрит талант на Неда Спасова е писането:
„От време навреме имам нужда да изливам разни емоции и мисли. Те са под формата на текст. Блогът временно е в застой, защото все нямам време, не че нямам мисли в главата. Той е за разтоварване на мислите и за някой, ако му се чете нещо, което се е въртяло в главата ми“.
За усещането след първото излизане на сцената и първото заставане пред камера, за гафовете и за любимия момент в театъра – можете да чуете в интервюто с Неда Спасова в звуковия файл.
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..