Програмите на Радиото и музикалните състави са приоритет за кандидата за генерален директор на БНР Митко Димитров. С представянето на неговата концепция, озаглавена "Радиото преди всичко" започна вторият ден от изслушванията на кандидатите за поста:
"Радиото да бъде преди всичко, преди личното облагодетелстване", обясни той.
Димитров заяви, че залага на строга финансова дисциплина, на утвърждаването на "Хоризонт" като информационен лидер и на запазването на "Христо Ботев" като културно-образователна програма. Според него трябва да се намери начин за намаляване на дисбаланса между заплащането в регионалните станции и националните програми на БНР.
За свободата на словото Димитров коментира:
"Когато се спазват всички правила от директорите на програмите - от главните редактори, от зам. главните редактори, от водещите, от репортерите, аз мисля, че проблем със свободата на словото няма да има. Не бих си позволил да звъня на никого и да му казвам как той трябва да реализира своето предаване и кого трябва да покани в ефир за свой събеседник".
В концепцията си кандидатът за генерален директор на БНР Даниела Манолова също акцентира върху неравномерното развитие на програмите в БНР.
„През изминалите десетилетия, в продължение на няколко последователни мандата вниманието на мениджмънта е съсредоточено върху програма „Хоризонт“, отчасти поради перманентната динамика на политическата ситуация, отчасти поради генералното подценяване и липса на финансова подкрепа за културата, отчасти поради индивидуалния профил на генералните директори. В резултат на това „Христо Ботев“ е сериозно изостанала програма, с пословично недостатъчно финансиране и с огромни потенциални възможности в дигиталната ера“, каза тя.
Манолова посочи пет главни цели, за които ще работи, ако бъде избрана за генерален директор:
„БНР – независима обществена медия, БНР – устойчиво и адекватно финансиране, гарант за тази независимост, БНР – балансирана и обединена медия, БНР – продуцент на висококачествена медийна услуга, и развитие на БНР в синхрон с аудиторията“.Даниела Манолова смята, че субсидията за БНР трябва да бъде процент от брутния вътрешен продукт. Тя предлага учредяване на независим експертен орган, който да оценява предложението на Управителния съвет на радиото за бюджета и неговото разпределение.
Въвеждане на годишна атестация на служителите, от която да зависи увеличението на заплатите на всеки от тях - това е едно от предложенията в раздела кадрова политика в концепцията на кандидата за генерален директор на БНР Александър Велев.
„Разговарях с колеги от Би Би Си, за да видя там как са нещата. Там няма хонорари, но заплащането е много, много по-високо, това е ясно. Идеята е да можем да вдигнем заплащането… и да вкараме хонорарите във фонда за заплати, за да могат хората с тези заплати да покриват своите нужди. Но хонорарите би трябвало да останат за изключителни творчески прояви, за неща, които са извън длъжностната характеристика и извън работното време“, каза той.
Сред идеите на Велев са също увеличаване на приходите от реклама, спонсорство и издателска дейност като мярка за справяне с дефицита, реализиране на приходи от реклама в интернет, създаване на нови програми в интернет за привличане на млада аудитория.
Вчера бяха изслушани останалите трима кандидати - Жени Гаджалова, Антон Митов и Андон Балтаков.
Изборът на медийния регулатор се очаква утре - 22 януари.
До конкурса се стигна, след като през октомври СЕМ отстрани Светослав Костов от поста генерален директор.
Балтаков смята, че за да не бъде радиото зависимо от политически решения, годишната държавна субсидия трябва да стане процент или от брутния вътрешен продукт (БВП), или от данъчните приходи. „Целеви трансфер от държавния бюджет, който да бъде..
Заради летните горещини и предпоставките за възникване на пожари от Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Ловеч и Държавните горски стопанства в региона са започнали интензивни проверки за спазване на противопожарни..
Вносителят на вота на недоверие срещу председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен - консерваторът Георги Пиперя я обвини в пренебрегване на принципи като липса на прозрачност и зачитане на правосъдието. "Това не е проблем, а началото..
В Италия, от 21 часа местно време тази вечер до 18 часа във вторник 8-ми юли, е обявена поредната национална стачка в железопътния транспорт. Стачката е обявена от автономните профсъюзи, които не са подписали подновяването на трудовия договор на..
Ръководителите на ДАНС, Държавна агенция "Разузнаване" и Служба "Военно разузнаване" ще бъдат изслушани в Комисията за контрол над службите за сигурност относно рисковете от осуетяване на присъединяването на страната към еврозоната от 1 януари..
Пожар е възникнал в покрайнините на село Асеново, Ямболско в късния следобед днес. На място има екипи на пожарната. Два екипа на пожарната се борят с огъня край селото. До момента няма информация за пострадали хора или засегнати от огъня къщи..
До средата на месеца всички парламентарни групи трябва да направят своите предложения за решаване на проблемите в здравеопазването и намаляване на напрежението в сектора. Това заяви проф. Костадин Ангелов, председател на парламентарната комисия..
Очаква се тази седмица в пленарната зала на парламента да бъде гласуван законопроектът на ГЕРБ, БСП и ИТН за промяна в Закона за висшето образование, който се очаква да доведе до намаление на университетските такси за платено обучение, срещу чието..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..