"Аз много харесвам тези текстове, защото Николай Хайтов и Йордан Радичков, други наши автори има, които, когато съм ги прочел веднъж, те някак си са ми останали. не само като харесване, като любов към тях, но и като цели пасажи - изведнъж ми остават в главата. Те са като белезите, като татуировките. Нещо за цял живот - прочиташ и намираш смисъл, намираш нещо твое вътре. А той е писал много преди да си бил роден или когато си бил бебе", сподели актьорът в предаването "Хоризонт до обед".
Определят "Караконджул" като трагикомична равносметка на една необичайна съдба - героят от „Дервишово семе“ Рамадан Дервишов споделя с опитомения от него мечок житейския си път. "Аз не съм дервиш, аз съм караконджул", казва героят на Хайтов.
"Дервишите тропат от врата на врата и каквото изпросят, го дават на други хора. За себе си оставят само унижението, за да ги пречисти."
Героят е опитомил мечката, на която споделя всичко. Опитомил ли е мечката в себе си? "Има хора, които нарочно забравят, че имат мечка в себе си, за да им е по-лесно и по-удобно. Други пък се правят, че има мечка в тях, защото имат някакви амбиции. И едни трети хора, които знаят със сигурност, че тя е там, вътре, но знаят как д аразговарят с нея. Мисля, че това е най-добрият вариант."
За Валери Йорданов моноспектакълът "Караконджул" е както предизвикателство, така и медитация.
"В никакъв случай ние с режисьора не го приемаме това начинание амбициозно. И може би заради това съм убеден, че зрителите много ще го харесат. И ще се забавляват, ще се изсмеят и може да им стане тъжно. Защото съм забелязала, че най-хубавите музикални парчета примерно се правят, когато музикантът няма амбиция, а го прави просто за кеф."
Представлението ще бъде представено и в Пловдив, както и на фестивал в Габрово.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..
С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични...