Това са медикаменти, определени по списък от министъра на здравеопазването, които нямат разрешение за употреба в България, не са налични и са единствена алтернатива за лечение на деца с редки заболявания.
„Провеждането на обществена поръчка, която отнема време, може да застраши живота и здравето на децата, защото обикновено става въпрос за ситуации, които се развиват много бързо в негативен план“, аргументира се д-р Дариткова пред "Хоризонт". Много строго и ясно е регламентирано кои са тези медикаменти, за да няма злоупотреби, допълни тя.
От пациентски организации „Заедно с теб“ подкрепят идеята.
„Тези медикаменти са разрешени за употреба в Европейския съюз. От тях се възползват предимно деца, най-често с онкологични заболявания. Когато бях член на Обществения съвет на Фонда за лечение на деца, имахме такива деца, на които спешно трябваше да се отпусне такъв медикамент, който няма аналог, който е без алтернатива у нас. Тези деца са с тежки, сериозни заболявания и те не могат да чакат обществена поръчка да бъде проведена. Затова ние настояваме тези медикаменти да останат без обществена поръчка. Става дума и за възрастни с редки заболявания, но не за всички пациенти с редки заболявания, а за тези, за които тези лекарства нямат аналог и са без алтернатива у нас“, поясни Пенка Георгиева от „Заедно с теб“.
След скандалните разкрития на управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев, че едно и също лекарство се заплаща от Здравната каса на частните болници на цена 7 пъти по-висока от тази, заплатена за държавните и общинските болници, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев реши, че трябва да се промени законодателството и частните болници също да започнат да правят обществени поръчки за лекарствата.
Д-р Дариткова се надява Европейската комисия да възприеме доводите за изключването на медикаменти от обществените поръчки.
„Става въпрос за медикаменти, които се използват за лечение основно на редки болести, не само в сферата на онкологията. Става въпрос за заболявания, които са в сферата на наследствените обменни заболявания и е много сложна и строга процедурата с ангажимент на много и институции, и научни представители, за да може да няма злоупотреби“, уточни Даниела Дариткова. Тя прогнозира, че след като министърът на здравеопазването предложи законови промени за това и частните болници да правят обществени поръчки за лекарствата и се видят аргументите за това, Народното събрание ще подкрепи идеята.
Детайли по темата чуйте в звуковия файл."Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...