Няма нищо изненадващо в речта на президента. Тя беше умерена, коментира пред БНР доц. Стойчо Стойчев, политолог в СУ "Св. Климент Охридски".
"Неговата реч беше изпълнена с опит за влизане в дълбочина в нещата, които коментира, което по същество вече предполага избягване на по-остри политически позиции", каза в предаването "Хоризонт до обед" доц. Стойчев.
Ясно е било, че президентът не може да коментира искането на главния прокурор за тълкуване на Конституцията, смята той.
"Но очевидно в Главната прокуратура има производство, по което е замесено името на държавния глава. Очевидно е, че текстът, по който тази замесеност идва, е свързан с измяната и затова се иска това тълкувателно решение", коментира доц. Стойчев.
Той прогнозира, че ще има политически последствия.
"Очевидно има материали, по които прокуратурата работи. Надали това е някак си политическо скалъпено, ако искате, обвинение. От друга страна съм спокоен, че Румен Радев надали е бил толкова неразумен, че да се въвлече в тежки действия, нарушаващи Конституцията. Така че всичко ще приключи, смятам, по най-мирния и тих начин", допълни политологът.
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова направиха днес отчет за третата годишнина от встъпването си в длъжност. Социологът Кънчо Стойчев определи речта на президента като възпитана.
"Когато едно нещо е възпитано, то звучи умерено. Зад тази умереност ние чухме присъщата за Радев през последните три години голяма острота на поставяне на проблемите. От една страна имаше подробен отчет, впечатляващ отчет, какво е свършено, той е длъжен да даде на обществото този отчет. От друга страна имаше много висока степен на критичност по отношение на управляващите", коментира Кънчо Стойчев.
Главният прокурор не повдига въпроса до Конституционния съд от любопитство, допълни социологът.
"Очевидно има нещо, което се разследва. И когато разберем какво точно се разследва, ще можем и да заемем конкретна позиция, но във всички случаи трябва да отчетем, че главният прокурор не просто вдига високо топката, той вдига най-високо топката, на най-високото равнище", допълни Кънчо Стойчев.
Всичко зависи дали ще се спази мярката.
"При прехвърляне на мярката, при прекалено остра атака срещу президента моментално ще възникне обвинението и основателно, че всъщност се цели сваляне на неговия рейтинг, дискредитирането поради неговата остра критична позиция към управлението и може да се стигне дори до героизация на президента, което в никакъв случай не съветвам никой да се опитва да го прави, тъй като тогава навлизаме в процеси, които са трудно управляеми процеси", каза Кънчо Стойчев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлЗаради конкретно досъдебно производство се е стигнало до искането на главния прокурор Конституционният съд да разтълкува текстовете в основния закон, свързани с имунитета на президента и вицепрезидента. Това стана ясно от думите на самия Иван..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че не планира скоро среща с руския си колега Владимир Путин - няколко дни, след като каза, че очаква да се срещне с него в рамките на две седмици, за да договорят мир в Украйна. Докато..
След една седмица блокада, парламентът заработи. Депутатите събраха кворум. Регистрираха се 167 депутати. Миналата седмица имаше три опита за събиране на кворум, но неуспешни. До този развой се стигна след частичните избори в Пазарджик, където..
Украинският президент Володимир Зеленски ще посети днес Швеция, където ще се срещне с премиера Улф Кристершон , предаде Ройтерс. Очаква се двамата да посетят предприятие, уточняват от шведското правителство. Вероятно ще е Saab - производител на..
Когато има детска агресия, симптоматично се понижава температурата и никога не си даваме сметка за причините. Не си задаваме въпроса кога се случва детето да се "счупи", а започваме да търсим как да гримираме проблема . Този коментар направи..
Лидерите на ГЕРБ и ДПС-Ново начало Бoйко Борисов и Делян Пеевски са провели среща в НС. Присъствали са и ръководствата на парламентарните им групи. За срещата съобщиха тази сутрин от пресцентъра на ГЕРБ на страницата на партията във Facebook...
Въпросът не е в това дали ще има предсрочни парламентарни избори, а кога ще, а и дали ще изпреварят президентските? Тази теза защити в ефира на БНР политологът Атанас Радев. "ДПС-Ново начало" започва да превзема фокуса на вниманието. Ако си..
Евродепутатите ще обсъдят предстоящата среща на върха на Европейския съюз в дебати с Европейската комисия и Датското председателство. Ще се обсъди как Европейският съюз може да продължи да подкрепя Украйна, както и реакцията на Общността на..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
БСП няма да влезе в парламента при следващи избори, Борисов е унижен от Пеевски и ДПС-НН няма да влезе пряко във властта, защото не иска да носи..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..