Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" се обяви срещу външното оценяване в 4 клас

Снимка: Петя Генова, БНР

Синдикат "Образование" от десетина години е против външното оценяване в 4, 5 и 6 клас. Това каза пред БНР Юлиян Петров - председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". По думите му от този изпит нищо не зависи, а отнема ресурс на системата, за да бъде проведен.

"След началния етап на образованието, когато учителят, класният ръководител и образователната институция имат най-точната диагностика за постиженията, за обучението, за социализацията и за възпитанието на ученика, вкарваме един формат на външно оценяване, сякаш подценяваме авторитета и оценките в целия начален етап", обясни той. Според него това оценяване може да се проведе от самата институция, така че да се покаже уважение към учителите. Синдикалистът посочи, че много често родителите рушат доверието в учителите и даде пример със заведени дела срещу учители заради наказания и заради оценки на ученици.

Петров посочи, че в началния етап на образованието голям приоритет е социализацията и възпитанието на учениците. Той заяви, че от синдикат "Образование" предлагат да се проведе голям дебат за политиката, която се търси в този образователен етап, за да се очакват добри резултати след 7 клас. 

Според него има примери на деца с проблеми в нивото им на усвояване на учебния материал, които успешно са преминали обаче през външното оценяване в края на 4 клас.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Юлиян Петров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Начални учители искат отпадане на „малките матури” за четвъртокласници

Начални учители настояват в петиция и в отворено писмо до МОН да отпадне външното оценяване за 4 клас, защото то няма ясна цел с конкретно измерими и очаквани резултати. Ивелина Найденова, един от авторите на петицията и учител в 14 СОУ..

публикувано на 24.01.20 в 15:56
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Иванов

Иванов: Посвещавам титлата на отбора си, на цяла България и на всички, които седят зад мен

"Чувството е уникално  - да имам привилегията да играя на финал на "Уимбълдън" е нещо уникално за мен".  Това казва шампионът Иван Иванов в интервю след спечелването на Уимбълдън, разпространено от Българската федерация по тенис. "Играта ми..

публикувано на 13.07.25 в 19:43

Воден режим от понеделник в ловешките села Къкрина и Брестово

В ловешките села Къкрина и Брестово от 14 юли се въвежда режим на водата заради трайното засушаване и намалелия дебит на водоизточници В село Къкрина вода ше има от 8.00 ч. до 20.00 ч., но през ден, като селото е разделено на две зони в които ще има..

публикувано на 13.07.25 в 19:16

Гори борова гора до АМ "Струма" при Дяково

Екипи на пожарната гасят пожар до АМ "Струма" при Дяково.  Огънят е пламнал около 17:30 ч от сухи треви край магистралата, казаха за БНР от Областната дирекция на полицията - Кюстендил.  Къщите от близката махала са спасени, но огънят е обхванал..

публикувано на 13.07.25 в 18:55
Ким Чен-ун и Сергей Лавров

Северна Корея: Русия ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната ѝ срещу Украйна

Русия получи уверения от Северна Корея, че ще продължи да получава "безусловна подкрепа" във войната срещу Украйна, съобщават Ройтерс и РИА. Уверенията дойдоха по време на поредното посещение на висш руски чиновник в азиатската държава, докато..

публикувано на 13.07.25 в 17:32

ПП: МЗ да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница

От партия "Продължаваме промяната" настояват Министерството на здравеопазването да направи реална оценка на разходите за строеж на Национална детска болница, а изграждането на подобно лечебно заведение да бъде при пълен публичен и обществен..

публикувано на 13.07.25 в 16:58

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
При Кадин мост над река Струма, в село Невестино, област Кюстендил, архив.

Спадат нивата на езерата в Рила и р. Струма край Невестино

Нивото на езерата в Рила пада от засушаването според планинари, водите на Струма при Невестино са намалели драстично,  коментираха от Общината. От кметството са поставили измервателни уреди в близост до известния исторически Кадин мост и наблюдават..

публикувано на 13.07.25 в 15:57