"Ние от доста време мечтаем, мислим и тръпнем в посока истинско списание, ако можем така да го наречем. Този формат - хартиения, ни позволи две много важни неща - едното е този разкошен дизайн, който успяхме благодарение на нашата дизайнерка Виктория Стайкова да създадем в списанието, който по-трудно бихме могли да пренесем онлайн в този вид. И второто нещо да сложим някак си една рамка на това, което искаме да кажем, да има един разказ от корица до корица", каза в предаването "Хоризонт до обед" Жоро Пенчев, един от създателите на онлайн списание ShadowDance.
С този брой екипът се опитва да погледне на темата по-глобално, да направи връзки между статиите.
"Киберпънкът тръгва от 80-те години още и честно да си признаем поне за мен киберпънкът не беше толкова важен преди да започнем работа по този брой, но в течение на работата по проекта, която беше доста дълга установихме, че киберпънкът вече е навсякъде, въпреки че като литературно течение той е поотмрял доста отдавна. В момента има едно завръщане просто, защото всичко това е около нас и ние дори не си даваме сметка доколко технологиите са проникнали, а виждаме един ренесанс на киберпънка в изкуствата", каза редакторът на списанието Александър Попов.
Колкото повече кибернетиката дава инструменти хората да бъдат контролирани, толкова повече имаме нужда от пънк.
"За мен най-важното е осъзнаването на нуждата от една активна съпротива, за едно активно мислене, не просто преклонение пред технологиите или сляп страх", допълни Александър Попов.
Екипът на списание ShadowDance има намерение да издава още списания на хартиен носител.
"Имаме 6 художествени текста, от които 4 са на български автори. Повечето писани специално за това издание, за всички тях поръчахме на млади български художници илюстрации. Те бяха много вдъхновени от текстовете, т.е. целият този експеримент доста добре сработи", каза Жоро Пенчев.
Интервюто можете да чуете в звуковия файлОт 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..