На среща в Кремъл президентът на Русия Владимир Путин и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху обсъдиха плана на Доналд Тръмп за решаване на израелско-палестинския конфликт, наречен от президента на САЩ „сделката на века“. Освен това Нетаняху благодари на Путин за освобождаването на осъдена в Русия израелска гражданка.
В началото на срещата президентът Путин информира премиера Нетаняху за помилването на Наама Исахар. Тя беше задържана с 9 грама хашиш в транзитната зона на московското летище „Шереметиево“ и осъдена на седем и половина години затвор:
„Знаете, че указът за помилването ѝ е подписан. Слава богу тя, това е много добре за нея, даже не е пресичала границата на Руската федерация. Всичко това беше намерено в багажа ѝ при преместването му от един самолет в друг. Предайте най-добрите ми пожелания на нея, на семейството ѝ и на майка ѝ“, каза Путин.
Наама Исахар вече отлетя за Израел със самолета на премиера Нетаняху. През март той ще се яви на предсрочни парламентарни избори с неизвестен изход.
След срещата в Кремъл президентът Путин не коментира публично „сделката на века“ на американския си колега Доналд Тръмп.
За сметка на това говорителят на министерството на външните работи Мария Захарова заяви на редовния си брифинг:
„На първо място бих искала да кажа, че решаващата дума по въпроса за дългосрочното и справедливо мирно регулиране трябва да принадлежи на самите палестинци и израелци, защото става дума именно за тяхното бъдеще“.
Преди това Русия реагира сдържано на плана на президента Тръмп.
Според руския заместник-министър на външните работи и специален представител на президента за Близкия изток и Африка Михаил Богданов израелците и палестинците трябва да започнат преки преговори и да достигнат до взаимноприемливи компромиси.
„Не знаем дали предложението на Съединените щати е взаимноприемливо. Трябва да изчакаме реакцията на страните“, подчерта Богданов. Израелският премиер Бенямин Нетаняху нарече плана на Тръмп „реалистичен път към трайния мир“, а палестинският президент Махмуд Абас. категорично го отхвърли.
Последната среща между Путин и Нетаняху беше миналата седмица в Ерусалим, където двамата участваха в международен форум в памет на жертвите на Холокоста. Тогава Путин разговаря и с майката на Наама Исахар.

Турция гледа на мирния план за Близкия изток, представен от президента на САЩ Доналд Тръмп, като на "абсолютно неприемлив", заяви в сряда президентът на страната Реджеп Ердоган. Ердоган добави, че планът "само легитимира израелската..
“Сделка на века“ или “шамар на века“ е предложеният от американския президент Доналд Тръмп план за разрешаване на израелско-палестинския конфликт в Близкия изток? Появата на този план не е неочаквана. Той може както да подпомогне евентуални..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп разкри плана, насочен към разрешаване на израелско-палестинския конфликт, като предупреди, че той предлага може би последната възможност за държава на палестинците, предаде БГНЕС. Израел приветства предложението като..
Американското министерство на вътрешната сигурност потвърди информацията, че негови служители са започнали мащабна операция срещу нелегални мигранти в Шарлът – най-големия град в американския щат Северна Каролина, предаде Асошиейтед прес. "Американците..
Остава нерешен проблемът, заради който жители на квартал "Гниляне" в Нови Искър, излязоха на протест пред сградата на Столичната община. Те настояват да бъде забранено преминаването на цистерни, превозващи гориво, в близост до домовете им: "..
Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че предстоят промени по върховете на най-важните украински енергийни компании. Разследват подкупи за 100 млн. долара в енергетиката на Украйна Корупционният скандал в украинската енергетика се..
Румъния няма да иска отсрочка за санкциите срещу петролната компания "Лукойл" и работи върху нормативен акт, с който да транспонира в националното законодателство наложените санкции, но и да ограничи негативните последици за търговските партньори на двете..
Плевен отбеляза 30 години от създаването на Общинския хор „Гена Димитрова“ с тържествен концерт, състоял се на 14 ноември в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Събитието привлече многобройна публика и събра на една сцена водещи плевенски..
Домашният социален патронаж в Ловеч отбелязва днес 50-годишнина от създаването си. Когато е създаден през 1975 г., домашният социален патронаж в Ловеч обслужва едва осем потребители, а днес храна и различни социални услуги получават 350 нуждаещи се..
Пътен полицай на 2025 година е Георги Карапаунов от Областната дирекция на МВР в Смолян. Това стана ясно след края на двудневното едноименно национално състезание, което се проведе в Кърджали. Карапаунов беше най-бърз и получи най-много точки в петте..
Лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев определи като "лоша шега" избора на Румен Спецов за особен управител в "Лукойл": "Румен Спецов беше..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..
Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент,..