Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минчо Спасов: Прокуратурата има политическата цел да дисциплинира президента

Минчо Спасов
Снимка: БГНЕС

"Щом прокуратурата си позволява да извърши явни престъпления, оповестявайки СРС, за което има специален текст в Наказателния кодекс, то следователно прокуратурата има политическата цел да дисциплинира президента". Това каза пред БНР юристът Минчо Спасов, бивш председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност. Той уточни, че във връзка с огласените СРС е станало ясно, че КПКОНПИ е образувала производството срещу Десислава Радева и нейните договори, а не срещу Румен Радев или срещу началника на ВВС. По думите му антикорупционната комисия няма правомощия да разследва лице, което не заема отговорна държавна длъжност. Спасов предположи, че този сигнал е нагласен.

Според журналиста Явор Дачков изнасянето на СРС от прокуратурата е престъпление, каквото е и записването на президента, а генерал от НАТО може да бъде разследван само от Военна прокуратура. "На всичкото отгоре тези записи са правени преди година и ако са били специални разузнавателни средства, е трябвало да бъдат изтрити, ако не са включени в някакво съдебно производство". Явор Дачков

"Постановлението на неизвестни трима прокурори по отношение на преписката за президентската жена е пълно с правописни грешки, не е посочена и датата на образуване на производството, за да не се констатира, че то е с отдавна изтекли срокове - както пред прокуратурата, така и пред КПКОНПИ", коментира Спасов. Според него трябва да се знаят имената на тези трима прокурори от Върховната касационна прокуратура.

Постановленията на прокуратурата, свързани с Васил Божков, не са видели бял свят в медиите, коментира адвокат Минчо Спасов и добави, че различното данъчно третиране, заради което държавната хазна е загубила 559 млн. лева, е въведено с промяна в закона за хазарта от 2014-а година.

"Хазартният бизнес е почти единственият, в който информацията за парите не се вижда. Не се иска доказателство за парите, които залагам. Залагам 100 лева и печеля 1 милион лева - това е недоказуемо, т.е. този милион го получавам изпран и отбивам 10 или 20% за собственика на хазартния бизнес - дали той е Васил Божков, или Делян Пеевски, казано условно", обясни той и посочи, че от десетина години има негативни доклади на Държавния департамент на САЩ и на Европейската комисия, че българските служби не си вършат работата по контрола на прането на пари.

Интервютата на Диана Янкулова с Минчо Спасов и с Явор Дачков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво прави ЕС, за да мислят глобално и действат отговорно младите хора?

Още през 60-те години на миналия век канадският философ и медиен теоретик Маршал Маклуън прогнозира, че светът се превръща в „глобално село“.  Технологиите и развитието на комуникациите свиха света до размерите на едно село, в което всички знаят какво се случва навсякъде – почти мигновено.  Освен комуникационно, хората са все..

публикувано на 31.10.25 в 12:12

Изложби и концерт в Деня на народните будители в Плевен са посветени на композитора Божко Шойков

В най-голямата градска галерия в Плевен "Илия Бешков" отбелязват Деня на народните будители с три изложби и концерт, посветени на твореца, преподавателя, диригента и композитора  Божко Шойков.  В продължение на 34 години той е и директор на тогавашното Музикално училище, чиито наследник днес е  Националното училище по изкуствата  "Панайот..

публикувано на 31.10.25 в 12:00
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Създава се Фонд за декарбонизация за подкрепа на домакинствата

Народното събрание одобри промени в Закона за енерегетиката, с които се създава Фонд за декарбонизация за подкрепа на домакинствата. Чрез него става възможно директно да се финнсират собственици на жилища за мерки, свързани с енергийна ефективност. Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на парламентарен дебат,  Фондът ще подпомага..

публикувано на 31.10.25 в 11:59
Отляво надясно - Веселина Терзийска, Иван Иванов, Деляна Иванова, Теодора Пешева

С до 900 млн лв ще разполагат общините за изпълнение на инвестиционните си проекти

С до 900 млн лв ще разполагат общините за изпълнение на инвестиционните си проекти след подписаното днес споразумение между Министерството на регионалното развитие и Българската банка за развитие.  Подписването на споразумението става възможно след промяна на постановление на Министерски съвет. "За да можем да пристъпим към финансови плащания към..

публикувано на 31.10.25 в 11:53
Делян Добрев

Мнозинството в НС предлага ограничаване на износа на дизел и авиационно гориво

Формациите от парламентарното мнозинство внесоха предложение за ограничаване на износа на дизела и авиационно гориво от страната. Това обяви председателят на Бюджетната комисия Делян Добрев. Явор Куюмджиев: Ако не бъде одобрена сделката за "Лукойл", ще има криза с горивата Под поправката стоят подписи на депутати от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ДПС-НН..

публикувано на 31.10.25 в 11:45
Астрономическата кула на София

Каква ще е съдбата на астрономическата кула в София?

Тъжна е съдбата на астрономическата кула в София – основната астрономическа точка на държавната триангулация на България. Какво правят институциите за нейното опазване и превръщането й в туристически обект? Сградата е ремонтирана през 2022 г. отвън и отвътре. Измазана е фасадата, направени са стълби и ограда. Ремонтиран е и механизмът..

публикувано на 31.10.25 в 11:28
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Вицепрезидентът Йотова вижда тревожни сигнали около бюджета

Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че сигналите около съставянето на бюджета за следващата година са тревожни.  До този момент има само счетоводни таблици, но не и отговори на въпроса каква икономика ще има България, коментира тя пред журналисти, като изрази тревога от евентуален "гръцки сценарий".  Вицепрезидентът се позова на данните и прогнозите..

публикувано на 31.10.25 в 11:18