„Васил Божков не е случайна фигура. Той винаги е влизал в бизнеси, в които може основно да спечели и по-малко да загуби. Проблемът на тези бизнеси е, че в повечето случаи те са зависими от държавата, регулирани са от държавата. Тези бизнеси, бидейки регулирани от държавата и в една слаба демокрация като българската, позволяват корумпиране на държавния апарат, който ги обслужва, и по този начин подобни бизнесмени получават предимство пред конкуренцията си и печелят едни доста добри пари“. Това каза пред БНР журналистът от в. „Капитал“ Йово Николов.
По думите му в случая с лотарията „има изграден негласен монопол върху тази дейност от страна на фирмите на Васил Божков“:
„Но държавните органи са позволили този монопол да се случи, държавните органи са тези, които са позволили този човек да плаща по-малко данъци и държавните органи не са го накарали да си плати дължимите данъци и такси. Подобни фигури могат да виреят в подобна корупционна среда“.
В предаването „12+3“ Николов подчерта, че всичко това няма как да се случи „без висша благословия, без благословията на политиците, на управляващите, които приемат подобни закони, позволяват подобно тълкуване и не контролират органите, които са под тях“.
Като наблюдател на правосъдната система в страната в продължение на 30 години Йово Николов сподели, че има чувството, че днес гледаме поредния сериал „Богатите също плачат“.
Според него, ако българите имаме претенцията да сме правова държава, тези акции не са достатъчни, защото все още няма никой, вкаран в затвора:
„Арестът е чакалнята преди затвора... Правдата се получава чрез правото“.
По думите на журналиста подозренията, че действията срещу Васил Божков са заради това, че някой друг иска да изземе бизнеса му, са основателни и че „този някой е с главно Кой“.
Интервюто с Йово Николов можете да чуете в звуковия файл.
Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел. В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...
Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..